Meghalt Rabovsky István világhírű balett-táncos

Rab István egész alakos fotó FOTÓ FOTÓTÉMA jelmez KÉPKIVÁGÁS ÖLTÖZÉK SZEMÉLY színpadi jelenet táncművész TÁRGY
Budapest, 1950. június 11. Rab István balettművész Borisz Vlagyimirovics Aszafjev orosz zeneszerző Párizs lángjai című táncjátékának szereplőjeként. Az előadást 1950. június 11-én mutatta be a Magyar Állami Operaház. Rendezte Vaszilij Ivanovics Vajnonen. A műtermi felvétel pontos ideje bizonytalan. MTI Fotó/Magyar Fotó: Várkonyi László
Vágólapra másolva!
Meghalt Rab (Rabovsky) István, virtuóz technikájáról ismert balett-táncos. A Kossuth-díjas előadóként 1953-ban Magyarországról disszidált és az Egyesült Államokban letelepedett művész 90 évesen halt meg New Yorkban.
Vágólapra másolva!

Rab István és szintén balett-táncos felesége, Kováts (Kovach) Nóra 1953-ban Kelet-Berlinből disszidált Nyugatra,

szökésük a kommunista rezsimből annak idején nagy publicitást kapott a világsajtóban.

Rab (Rabovsky) István balettművész Borisz Vlagyimirovics Aszafjev orosz zeneszerző Párizs lángjai című táncjátékának szereplőjeként Forrás: MTI/Várkonyi László

Halálhírét mostani felesége, Candice Itow erősítette meg. Mint elmondta,

- írta a New York Times.

Rab (Rabovsky) István 1930-ban született Szegeden.

Nagyon szegény családban nőtt fel, jórészt nagyszülei nevelték. Táncosi tehetsége korán kiderült, így került a Magyar Állami Operaház ballettiskolájába. Mestere Nádasi Ferenc volt, 1948-tól lett az Operaház magántáncosa. Galina Ulanova budapesti látogatása után későbbi feleségével, Kováts Nórával együtt 1949-ben és 1950-ben fél évig Moszkvában és Leningrádban (Szentpétervárott) tanult Pjotr Guszev és Agrippina Vaganova kezei alatt, ahol elsajátították az orosz balettiskola hagyományait és fel is léptek a Kirov Opera színpadán.

1953 márciusában a házaspár Kossuth-díjat kapott;

láthatta őket a közönség például Csajkovszkij A hattyúk tava vagy Bartók A fából faragott királyfi című darabjában.

1953 májusában egy kelet-berlini turné alkalmával, kísérőiket kijátszva metróra szálltak és átszöktek a nyugati oldalra.

Krimibe illő távozásukat később személyes szereplésükkel filmben is feldolgozták, a sztoriról Mikes György (George Mikes) magyar származású író, humorista 1955-ben Londonban könyvet írt Leap through the Curtain (Szökés a függönyön át) címmel.

A New York Times 1953-ban beszámolt egyik első nyugati fellépésükről, ami a londoni Festival Balletben volt.

Mint akkor írták, a Don Quixote Pas de Deux című műsorban 15 perces táncprodukciójuk után ugyanannyi ideig ünnepelte őket a közönség. Kinti karrierjüket Sol Hurok sztármenedzser karolta fel, felléptek a Grand Ballet du Marquis de Cuevas együttesével is. Sikerük alapját Kováts Nóra elbűvölő előadásmódja mellett Rab virtuóz ugrásai, energikus stílusa adta, amit később, 1956-tól a Bolsoj Balett és a Kirov Balett tett Nyugaton is világhírűvé.

A házaspár az Egyesült Államokba települt át;

1956-ban azzal kerültek a lapok címlapjaira, hogy kimentették őket az olasz óceánjáróról, az Adria Doriról, amely egy svéd hajónak, a Stockholmnak ütközött a massachusettsi Nantucket közelében.

Amerikában a házaspár számos tévéműsorban lépett fel, hét alkalommal táncoltak az Ed Sullivan Showban, feltűntek Judy Garland varietéshow-jában és felléptek a Radio City Music Hallban is. 1966-ban hanglemezt adtak ki Zigani Ballet címmel a Hungarian Gipsy Orchestrával. A cigányzenei albumon a világjáró gitár- és hegedűvirtuóz, Bacsik Elek első amerikai közreműködése is hallható. Rabovsky és Kovach Hurok Bihari Együttes néven tánccsoportot működtetett.

Rab és Kováts 1962-ben elvált, de 1970-ig (igaz, egyre kevesebb sikerrel) együtt dolgozott a színpadon táncosként Amerikában és világszerte számos produkcióban (Kováts Nóra 2009-ben halt meg).

A kinti életében már Istvan Rabovskyként dolgozott művész saját iskolát alapított, és tizenöt éven át oktatta a tehetségeket.

New Yorkban jelenleg is a nevét viseli az Istvan Rabovsky Ballet Camp Alumni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!