Halálhíréről a testvére, Dinnyés Ágnes számolt be a közösségi oldalon. Az előadóművész március 15-én délután halt meg.
Dinnyés József 1963-ban kezdett el énekelni, 1966-ban pedig alapító tagja és dalszövegírója volt az első magyarul éneklő szegedi zenekarnak, az Angyaloknak. 1967-ben „Karrier" című, Veress Miklóssal közösen írt dalával lett országosan ismert, amellyel 2. helyezést ért el az első magyar pol-beat fesztiválon.
Egy szál gitáros, szájharmonikás, közéleti témákat megéneklő dalai miatt egy ideig a magyar Bob Dylanként, „Bob Dinnyésként" is emlegették,
még annak dacára is, hogy Bob Dylan ekkor már egészen más utakon járt, és Dinnyést is egyre jobban foglalkoztatta a magyar költészet.
1973-ban, az első kislemezén két Buda Ferenc- és egy Morgenstern-vers mellett egyetlen saját szerzeménye, az Aranyos emberek is szerepelt.
A 70-es években egyébként versmegzenésítések és saját dalok kettőssége jellemezte főként a műsorait. Dinnyés mindeközben furcsa helyzetbe került, ugyanis miközben számtalan koncertet adott országszerte, sőt, hivatalos ünnepségek, KISZ-táborok állandó fellépője volt,
a Magyar Hanglemezgyártó Vállalat egészen 1985-ig nem volt hajlandó nagylemezt készíteni vele, sőt, akkor is cenzúrázták a Határtalanul című dalát.
A lemez megjelenése után öt évvel megjelent a Kín és dac című, 35 dalos albuma költők verseire. Ezt követte az Ezt nem fújta el a szél (1992), Töretlen hittel (2000), továbbá 14 kazettán népballadák, zsoltárok, énekelt versek.
Az 1990-es években alapított Aranyalmás Kiadó sorra megjelentette a hosszú évek során összegyűlt szerzeményeit. Az öt évszázad magyar nyelvű költészet verseiből előadássorozatot szerkesztett.
Szabadiskolát alapított, melynek keretein belül a történelem, az irodalom és a zene hármasságát mutatta be az érdeklődő kisközösségeknek. Igazi népművelőként járta az ország településeit, a Kárpát-medence magyarlakta területeit.
2001-ben megkezdődött 24 CD-re tervezett életműsorozatának kiadása. 1988-ben Dalaim könyve címmel kötete jelent meg, róla Sebők János írt könyvet A daltulajdonos címmel.
Aktív szerepet játszott a hagyományőrzésben: a Tanítók Emlékfája mozgalom szervezőjeként csaknem száz emlékfát állított már azért, hogy "a múltat ne felejtsük el".
Dinnyés Józsefet 2001-ben a Magyar Kultúra Lovagja címmel tüntették ki. 2018-ban a Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült.
Dinnyés József 2021. március 15-én, 72 évesen halt meg.