A járványügyi szabályokat betartva, csökkentett létszámban megtartott rendezvényen Dr. Virág Zsolt miniszteri biztos ismertette a Nemzeti Kastélyprogram és a Nemzeti Várprogram jelentőségét, valamint bemutatta a szabadkígyósi kastély történetét, Glázer Tamás, a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. (NÖF Nonprofit Kft.) ügyvezető igazgatója beszámolt a kastély rekonstrukciós munkálatairól, Herczeg Tamás, országgyűlési képviselő pedig a fejlesztés térségbeli jelentőségéről beszélt. Dr. Takács Árpád megyei kormánymegbízott üdvözölte a kormányzati beruházást, az eseményen részt vett Balogh József, Szabadkígyós polgármestere is.
A Nemzeti Kastélyprogram és a Nemzeti Várprogram keretében megújuló, állami tulajdonban lévő kastélyaink és váraink összesen 60 milliárd forintból nyerik vissza régi szépségüket a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. (NÖF Nonprofit Kft.) koordinációjában.
A kormány által elindított Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram az olyan települések, régiók számára is új lehetőségeket teremt, amelyekre ma még kevesen gondolnak turisztikai célpontként. A programnak köszönhetően az elődeink által ránk hagyott épített örökséget nemcsak megőrizzük, hanem meg is újítjuk, hiszen az érintett műemlékek új funkciókkal gazdagodva újulnak meg, és szervesen bekapcsolódnak majd a környékük gazdaságába, vérkeringésébe.
Lenyűgöző a kastély története is
Az épületegyüttest Wenckheim Frigyes és Wenckheim Krisztina megbízásából Ybl Miklós tervei alapján, 1875-79 között építették. A mesterre jellemző letisztult térszervezés a közösségi életet remekül kiszolgáló, tágas reprezentatív tereket és jól elkülönülő kiszolgáló tereket eredményezett. A grófi család hálói a földszinten kaptak helyet, az emeleten vendégszobákat alakítottak ki. Külön említést érdemel az épület fejlett gépészete, víz- és gázellátása (világítás) és szellőzőrendszere.Magyarország Kormánya rendelkezett az állami tulajdonban lévő szabadkígyósi Wenckheim-kastély Nemzeti Kastélyprogram keretén belül történő fejlesztéséről. A fejlesztés forrására a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) terhére nettó 1.723.500.000,- Ft forrás került biztosításra. Hazai forrásból a Kormány további 1.510.499.875,- Ft összeget biztosított a kastély felújítására, összesen 3.233.999.875, - Ft-ot.
A 25 hektáros ingatlan magában foglalja a történeti kastélypark nagy részét, a kastély főépületét és néhány melléképületet (a Wenckheim-korszakban épült cselédszárny, istálló, kocsiszín és az iskola korszakában épült fiúkollégium).
A kastély főépülete mintegy 1700 m2-en terül el, teljes bruttó szintterülete 6439 m2, amiből jelenleg 3970 m2 kerül fejlesztésre.
A kivitelezési munkák célja – amelyek 90 százalékos készültségi fokon állnak - a főépület teljeskörű külső felújítása és restaurálása, ami magában foglalja a pinceszint talajnedvesség elleni szigetelését (a falak és a padlószerkezet is), a homlokzat rekonstrukcióját és teljeskörű felújítását (a külső nyílászárók külső szárnyainak cseréjével, eredeti kapuk restaurálásával), a tetőszerkezet teljeskörű szerkezeti felújítását, faanyagvédelmi beavatkozásait és a tetőfedés cseréjét (a díszműbádog szerkezetek felújításával és teljeskörű pótlásával). A főépülethez értendő a két épületet összekötő árkádos folyosó is. Fejlesztési elem a főépület tartószerkezeteinek teljeskörű állagmegóvása és helyreállítása, valamint a beavatkozások során új tartószerkezeti elemek kialakítása.
A fejlesztés részeként kialakítottak többek között recepció-jegypénztárt, múzeumi boltot, kávézót, ruhatárat és mosdót is. Nélkülözhetetlen a restaurátori munkálatok elvégzése az épület eredeti műértékeinek különböző szintű helyreállítása érdekében. Jelen projekt része a kerti építmények, támfalak, kerítések felújítása, rekonstrukciója, kiegészítése is. Az épület mellett új téglaburkolat kerül kiépítésre tégla szegéllyel, ill. stabilizált zúzottkő burkolat fém szegéllyel. Az épülettől északra levő sétány mentén akadálymentes parkolóként funkcionáló terület kerül kialakításra. A park területe egyedi gyártású padokkal, kerékpártárolókkal és egyedi információs táblákkal egészül ki.
A „pleasure ground", azaz a díszkert területén a nagymedencét felújítják, világítással, vízjátékkal és modern vízgépészettel kiegészülve. A játszótér területén egyedi tervezésű játszóeszközöket lesznek, valamint az ehhez szükséges ütéscsillapító burkolat épül a biztonságos eszközhasználat érdekében.
A felújított épületben egy korszerű, interaktív kiállítást alakítanak ki, melynek témája: „Vendégségben Wenckheiméknél". A tematika valódi látogatói élményen alapul, és olyan érzéssel tölti majd el a látogatót, mintha egy időutazás során, a Wenckheim család vendégeként érkezne a kastélyba, írja az eseményről tudósító közlemény.