Idén is jó választás június 26-án felkeresni a múzeumokat, kiállítóhelyeket és levéltárakat, mivel az év legrövidebb éjszakájához legközelebbi szombaton országszerte számos olyan különlegességgel állnak elő az intézmények, amik kizárólag a Múzeumok Éjszakája rendezvény keretében láthatók.
Ebben az évben a #fordulópont az esemény szlogenje, hiszen vége a pandémiás időszaknak, Szentivánéj napja is a fordulópontról szól, valamint a múzeumok is készen állnak az újranyitás fordulópontján a látogatók fogadására, rengeteg munkát téve a megújulásba
– mondta el Fekete Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára videóüzenetében.
A Múzeumok Éjszakája hivatalos megnyitóján adták át a múzeumi szakma legnagyobb elismerését:
„Az Év Múzeuma 2021" kitüntető címet a kis múzeumok kategóriában a sátoraljaújhelyi Petőfi Irodalmi Múzeum – Kazinczy Ferenc Múzeuma, nagy múzeumok kategóriában pedig a Magyar Nemzeti Múzeum kapta.
Az Év Múzeuma Díj a legkiemelkedőbb muzeális intézmények munkáját díjazza, amelyek képviselik a 21. századi múzeum nyitott és értékőrző szemléletét - mondta el dr. Sölch Gellért, az Emberi Erőforrások Minisztériumának stratégiai ügyekért felelős helyettes államtitkára a díjátadást megelőzően.
A 2020-ban online megtartott rendezvény után
2021-ben újra több százezer embert várnak az intézmények gazdag programkínálattal,
így biztosan mindenki megtalálja majd a neki tetsző eseményeket. A kínálatról a www.muzej.hu oldalon, valamint az EVENT@HAND MUZEJ letölthető mobilalkalmazás segítségével is tájékozódhatnak a látogatók.
A fővárosban idén is egyetlen karszalaggal lehet végiglátogatni a csatlakozott programhelyszíneket,
a felnőtt karszalag 1500 Ft, a gyermek karszalag (6-18 éves korig) 800 Ft, amely idén nem érvényes a tömegközlekedési eszközökön.
Idén az egészségügyi és szociális dolgozók ingyenesen látogathatják a rendezvényt.
A Tájházak Napja című országos rendezvénysorozat ezúttal egybeesik a Múzeumok Éjszakájával így több tájház is közös, ingyenes programokkal készül. Idén három szóvivője is van a rendezvénynek, Für Anikó Jászai Mari díjas színművész, érdemes művész, Liu Shaolin Sándor olimpiai, világ- és Európa-bajnok rövidpályás gyorskorcsolyázó és Oláh Gergő énekes, zeneszerző, akik a tavasz folyamán ellátogattak több közgyűjteménybe, hogy élményeiken keresztül, a látgatásukról készült filmek segítségével invitálják a kultúrakedvelőket a múzeumokba.