Az előadás első jelenete 1955-ben játszódik, amikor Esterházy János börtönben ül, és megtudjuk, hogy életfogytiglani büntetését 25 évre csökkentették, ami az akkor 54 éves Esterházy számára lényegében semmilyen változást nem jelentett. Látjuk a testileg megtört, de hitében megingathatatlan embert, aki visszatekint életének fontosabb pillanataira.
Minden ember életében vannak szélsőséges helyzetek, amikor nehéz döntéseket kell hoznia. Esterházy ezekben a pillanatokban is helyes döntéseket hozott - mindig következetesen kiállt elvei, meggyőződése mellett, erős hite segítette abban, hogy ne térjen le a jó útról.
Trianon után a magyar ügy legnagyobb képviselője volt.
Amikor az 1938-as első bécsi döntést követően Horthy Miklós kormányzó bevonult Kassára, az emberek ujjongva köszöntötték a felvirágozott város főterén. Esterházy János méltóságot vitt az örömünnepbe, mert önmérsékletre szólított:
„Mi, itt maradt magyarok, ígérjük, hogy kezet adunk az itt élő szlovák testvéreinknek, és velük együtt dolgozunk egy szebb jövőért. Az ideát lévő magyaroktól pedig kérem, hogy az idecsatolt szlovákok nemzeti érzéseit tartsák a legmélyebb tiszteletben, engedjék meg, hogy ugyanúgy élhessenek itt, mint ahogy azt mi odaát követeljük."
1942-ben a szlovák parlament egyedüli képviselőjeként mondott nemet a zsidók deportálásáról szóló törvényre, amiért üldözte a Gestapo. Végül szovjet megszállók fogták el, a Gulagra küldték két vére.
Visszatérve a kommunista Csehszlovákiába halálra ítélték, majd ezt enyhítve életfogytiglani börtönbüntetést kapott.
Több alkalma is lett volna elmenekülni, de nem tette.
Mi adhat hitet egy embernek, aki következetessége miatt mindent – karriert, családot, szabadságot – elveszít, és bár tudja, hogy otthonától távol, egy csehszlovák börtönben hal meg, mégsem hallják soha panaszkodni? Erre ad választ az előadás. Azt is megtudhatjuk, hogyan lesz egy tehetős arisztokrata, léha életű fiatalból a közösségért cselekvő politikus, miután megrendül Trianon sokkjától, és hogyan válik krisztusi sorsot vállaló államférfivé.
Rubold Ödön, a Nemzeti Színház színésze rendezte a darabot. Úgy fogalmazott: Budán, a Gesztenyés-kertben sétáltak a párjával, amikor megtalálták Esterházy János szobrát, amin tizenkét évnyi raboskodásának helyszínei, köztük a két év Gulag is fel van tüntetve.
Néhány nappal később Vidnyánszky Attilával, a Nemzeti Színház igazgatójával beszélgettek, aki megkérdezte tőle, hogy nem akar-e rendezni egy előadást Esterházy Jánosról.
"Szólni sem tudtam a döbbenettől. Sorsszerűnek éreztem a felkérést, és azonnal igent mondtam."
- mondta.
Esterházy János szerepét Tóth László alakítja, a feleségét Tóth Auguszta.
Az Origo a darab egyik próbáján forgatott. Nézze meg a videót.