A március 31-én kezdődő fesztiválon idén is számos zenemű és előadás premierje kapott helyet.
Közép-Európa egyik legismertebb szimfonikus zenekara, a Cseh Filharmonikusok, és karmesterük, Szemjon Bicskov nyitja a harmadik Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek programját, amelyen március 31. és április 16. között tizenhét napon át premierekkel és ősbemutatókkal, a hazai és a nemzetközi művészeti élet legjobbjaival találkozhat a közönség.
Egyedül az emberi lénynek van időtudata, múlt- és jelentudata. Ezt át kell örökíteni. Ennek a terepe a művészet, a vallás, a tudomány és a politikai filozófia. Mi magyarok gazdag kultúrnemzet vagyunk. A magyar kultúra gazdag, a magyar kultúra adakozó, és ezért örülök ennek a fesztiválnak. Az igazi kultúra három dolgot tesz; épít, bátorít és vigasztal. Ennek jegyében szeretném megnyitni a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Heteket, építsünk közösséget, bátorítsuk és igyekezzünk vigasztalni egymást."
- mondta Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter.
Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója a következőt mondta a rendezvényről:
"A Fesztivál több évforduló kapcsán is tiszteleg a nagy magyar alkotók előtt: 100 éve született Ligeti György, 170 éve Csontváry Kosztka Tivadar, 200 éve Madách Imre. Ligeti művészetét fantasztikus koncerten, Csontváryét a Szépművészeti Múzeum által rendezett legnagyobb életmű kiállításon, Madáchét a Tragédia oratatórikus bemutatója kapcsán ismerheti meg az idelátogató magyar és nagyszámú külföldi közönség.
A programsorozat különlegessége abban rejlik, hogy elvisz minket egy utazásra, ami arra inspirál, hogy fedezzük és kutassuk fel újra azt az örökséget, amit Bartók illetve Kodály is feltárt gyűjtései során, majd saját alkotó géniuszán keresztül korának művészetévé transzformált. Értelmezzük újra, helyezzük a mai világba ezt a kincset, mutassuk meg a mának, a ma emberének azokat az egyedülálló kulturális értékeket, amik körülvesznek minket."
Több világszínvonalú kiállítás is várja a koncertek után csendes elmélyülésre vágyókat: a Ludwig Múzeumban látható először együtt Boris Lurie és Wolf Vostell konfrontatív, a nyugati kultúra egyik legnagyobb katasztrófájára reflektáló kiállítása, míg a Magyar Nemzeti Galéria és a Szépművészeti Múzeum a magyar festészet két kimagasló alkotója, Gulácsy Lajos és Csontváry Kosztka Tivadar életművébe ad betekintést.
Azoknak sem kell lemondaniuk a fesztiválhangulatról, akik fizikailag nem tudnak jelen lenni a programokon, hiszen a tradicionális zar zenét játszó Mazaher mellett a Muzsikás együttes ötvenéves fennállását ünneplő jubileumi koncertet és a fesztivált megnyitó Cseh Filharmonikus Zenekar koncertjét is élőben követhetik majd a fesztivál online felületein.
További részletek és információk a Bartók Tavasz programjáról a fesztivál honlapján www.bartoktavasz.hu vagy a rendezvény programfüzetében találhatók.