Az érintettek közül sokan nincsenek tisztában azzal, hogy ezeket a zavaró tüneteket enyhíteni lehet. A szakemberek szerint kiemelten fontos, hogy a betegeknek megfelelő információik legyenek a betegségükről.
15 év múlva a világ fele allergiás lesz
Az allergia ma már népbetegségnek számít, hiszen becslések szerint 400 millió embert érint világszerte, ráadásul a nemzetközi előrejelzések azt mutatják, hogy ez a szám rohamosan növekszik. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint 2025-re a világ lakosainak fele lesz allergiás.
Pós Péter, az Asztmás és Allergiás Betegek Országos Szövetségének elnöke egy budapesti sajtóbeszélgetésen elmondta, hogy az allergiás betegek száma Magyarországon is folyamatosan és drasztikusan nőtt az elmúlt évtizedekben és várható, hogy a tendencia tovább folytatódik.
Romlik a munkateljesítmény
Az allergia tünetei megterhelik az idegrendszert, rontják a páciensek hangulatát és pszichés állapotát. Révész Renáta Liliána munkapszichológus hangsúlyozta, az általános ingerlékenység, türelmetlenség a munkahelyi teljesítmény romlásához, kiesett munkanapokhoz vezethet, amely mind a munkáltató, mind a munkavállaló számára probléma.
A szénanáthás betegeknek azt is alaposan át kell gondolniuk, hogy mikor, hol és milyen szabadidős programot szervezhetnek, hiszen az allergia befolyásolja a szabadtéri programokat, utazásokat, a napi sporttevékenységet is.
Egyre gyakoribb a keresztallergia
Az allergiás panaszok olyankor is megjelenhetnek, amikor a páciens nem találkozik a tüneteket alapvetően kiváltó allergénekkel, ezt a keresztallergia okozza. Sok pollenérzékeny ember keresztallergiás lehet például bizonyos gyümölcsökre, zöldségfélékre és magvakra is.
Ilyen esetben érdemes elhagyni a keresztallergiát kiváltó élelmiszereket, esetleg hőkezelésükkel (sütés, főzés, grillezés) próbálkozni - tanácsolta Henter Izabella dietetikus. Henter szerint az allergiás időszakban javasolt kerülni a hisztamin és szerotonin szintjét növelő élelmiszereket, például a füstölt halakat, húsokat, az érett sajtokat, az alkoholt, kávét és csokoládét.
Legtöbbször a gyógyszeres kezelés segít
Az allergiás tünetek csökkentésére sokféle alternatív gyógyászati megoldás létezik. Gálffy Gabriella pulmonológus, allergológus szerint a különböző otthoni praktikák, vagy éppen a homeopátia, kineziológia, akupunktúra, immun- és fényterápia, sókamra ugyan nagyon népszerűek, ám klinikai bizonyítékok nélkül hirdetik a megoldást, sőt a tévhitek, a hibás kezelés súlyosbíthatják a problémát.
Gálffy hozzátette, a szénanátha hatékony kezelése - szakmai ajánlások alapján - gyógyszeres terápiával történik. Mivel az allergia elleni szerek egy része már recept nélkül elérhető, érdemes a megfelelő kezelés kiválasztásához kikérni gyógyszerész vagy orvos tanácsát.