A magyar csapat eredményei:
Aranyérem
6
Ezüstérem
7
Bronzérem
6

Szájharmonikázás a tüdőbetegek terápiájában

Vágólapra másolva!
Az idült tüdőbetegségek kezelésére a legújabb módszer a rendszeres szájharmonikázás: amerikai tüdőgyógyászok hetenként tartanak eredményes, ugyanakkor szórakoztató herfligyakorlatot betegeiknek.
Vágólapra másolva!

Igen rossz, ha úgy kell élnünk, hogy nehezen kapunk levegőt. A korosodó városlakók közül mind többen fulladnak, mert idős korban könyörtelenül jelentkezik a tüdőtágulat, gyakori a krónikus hörghurut, kiváltképp, ha valaki nemcsak a szennyezett városi levegőt szívja, hanem még dohányzik is.


"Ha szeretnél eljátszani egy nótát, mélyen kell lélegezni, beszívni a levegőt, aztán a harmonika ellenállásán keresztül kifújni. Ez a folyamat erősíti a légző izmokat" - magyarázta MeiLan Han, a Michigani Egyetem tüdőgyógyásza, aki munkatársaival kidolgozta a tüdőbetegek rehabilitációs harmonikáztatását.


A harmonikázás rendkívüli előnye a zenélés, mert az így végzett légzésgyakorlat segít megtanulni a ritmusos légvételt. A tüdőgyógyászok szerint ez a tüdő számára kitalált "testépítés": a program vezetői ilyenkor nem a muzikális teljesítménnyel foglalkoznak, hanem a javuló légzéssel.


"Azt reméljük, hogy a harmonikaórák javítják a betegek életének minőségét, boldogabbá teszik őket, ráadásul igazi légzésgyakorlatot is jelentenek" - fejtette ki a munkacsoport vezetője.


Egyik 88-éves betegük, aki minden héten izgatottan várja a herfligyakorlatot, elmondta, hogy "ilyenkor együtt vagyok a többiekkel, ezt valamennyien nagyon élvezzük, beszélgetünk, viccelődünk, és relaxálva könnyebben kapunk levegőt".


A tüdőtágulat világszerte egyre gyakoribb


A tüdőgondozók munkatársai kiemelten foglalkoznak ezzel a lehetőséggel, mert világszerte az angol elnevezéséből képzett betűszóval, a COPD-vel jelölt tüdőártalom az egyik leggyakoribb, orvosi beavatkozást igénylő betegség. Amikor lélegzetet veszünk, a tüdőbe beszívott levegő a parányi léggömbként fölfújódó alveolusokba áramlik, és ott átadja a benne lévő oxigént a vörös vérsejteknek.


A COPD kialakulásakor ezek a léggömböcskék fokozatosan elvesztik a rugalmasságukat, és nehezebben veszik fel minden légvételnél eredeti alakjukat.


A tüdőtágulat következtében sok ilyen léggömb fala is tönkremegy, idült gyulladás is kifejlődik a légutakban, emiatt több nyák keletkezik, ez pedig tovább szűkíti a levegő útját. Mindezt meggyógyítani lehetetlen, de a rehabilitációs gyakorlatok, mint a harmonikázás, jelentősen javítják a tüneteket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!