"A kemoterápiával ellentétben az arzén mellékhatásai (az akut promielocitás leukémia kezelésében) igen gyengék. Nincs hajhullás vagy a csontvelői funkciók visszaszorulása. Arra is kíváncsiak vagyunk, hogy más rákoknál hogyan használható az arzén" - mondta el Csang Hsziao-vej, a sanghaji állami orvosgenomikai laboratórium vezető kutatója.
Az arzén mérgező hatása régóta ismert, a múltban a mérgek királyának tekintették, mert a mérgezés tünetei hasonlítottak a kolerához, így sokszor felfedezetlen maradt a halál valódi oka. Kínában azonban már régóta kettős céllal használták az arzént. A szándékos mérgezésen kívül legalább 2 ezer éve a tradicionális kínai orvoslásnak is kedvelt anyaga.
Azt már 1992-ben közzétették kínai orvosok, hogy az akut promielocitás leukémia (APL) arzénnal való kezelése igen magas, 90 százalékos gyógyulási arányt eredményezett az országban. A Science tudományos folyóiratban most közzétett munka azonban azt is megmutatta, miért hatásos az arzénterápia. Kiderült, hogy az arzén specifikus módon olyan fehérjéket támad meg, melyek egyébként fenntartják a rákot. Az arzénes APL-kezelést Kínán kívül már több más országban is alkalmazzák.