Egy nemrégiben végzett kutatás szerint azonban ez hamarosan megváltozhat. Egy újfajta vérvizsgálat, amely a tünetek jelentkezése előtt több mint egy évvel kimutatja a rákot, drámai mértékben javíthatja a túlélés arányát. A vizsgálat úgy működik, hogy egy olyan fehérje mennyiségét figyeli, melynek szintje köztudottan megemelkedik, amikor daganat kezd kialakulni a szervezetben.
A seattle-i Fred Hutchinson Rákkutató Intézet kutatói bebizonyították, hogy az epidermális növekedési faktor receptor nevű fehérje már 17 hónappal az előtt kimutatható, hogy egy nőt emlőrákkal diagnosztizálnának. A 400 vizsgált nő közül azokat, akik az epidermális növekedési faktor receptor legmagasabb szintjével rendelkeztek, háromszor nagyobb valószínűséggel diagnosztizálták emlőrákkal a későbbiekben.
Az eredmények áttörést jelenthetnek a biomarkerek, vagyis olyan előjelzők felkutatásában, amelyek már az előtt elárulják a daganat jelenlétét, hogy a beteg vagy az orvos észrevehetné, hogy valami nincs rendben. A kutatást vezető Dr. Christopher Li elmondta, hogy egyelőre túl korai lenne a biomarker vizsgálatot önmagában alkalmazni a rák diagnosztizálásában, de amennyiben a további kísérletek megerősítik eredményeiket, egy összetett szűrővizsgálat részeként fel lehet majd használni.