Emlékező vasötvözetet fejlesztettek szívműtétekhez

Vágólapra másolva!
Japán kutatók különlegesen rugalmas vasötvözetet, emlékező fémet hoztak létre, melyet reményeik szerint bonyolult szív- és agyműtéteknél, illetve földrengésveszélyes helyeken az épületeknél alkalmazhatnak majd.
Vágólapra másolva!

A Science tudományos magazin legutóbbi számában közölt tanulmány szerzői szerint a fém különleges rugalmassága lehetővé teszi, hogy visszatérjen eredeti formájába, ráadásul olyan további tulajdonságokkal rendelkezik, mint a rendkívüli nyújthatóság és a mágnesezettség változása.


Az új vasötvözet feszültségszintje mintegy kétszer nagyobb, mint a jelenleg legjobb tulajdonságúnak tartott nikkel-titán ötvözeté (a nitinolé), ezért széles körben használható lehet a sebészetben alkalmazott sztentek - az erek falát kitámasztó csövecskék - szállítására.


"Az ötvözet feszültségszintje nagyon magas, így annyira vékony huzal készíthető belőle, amellyel elérhető a testen belül az agy is, így sztentet szállíthatnak oda" - monda el T. Omori, a Tohoku Egyetem munkatársa, a tanulmány egyik szerzője.


Mint a kutató hozzátette, jelenleg nikkel-titán ötvözetből készült eszközzel juttatják be a szívbe a sztenteket, ám a huzal átmérője túl nagy ahhoz, hogy az agyba is bevezethető legyen, így erre a kérdésre az új vasötvözet lehet a válasz.


A rendkívül rugalmas vasötvözetet a földrengés által veszélyeztetett térségek épületeinél is alkalmazhatják. "Az épületeket deformálja a földrengés, ám a szuperelasztikus ötvözet visszatérítheti az épületet eredeti szerkezetébe" - magyarázta Omori.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!