Az eszköz prototípusa képes arra, hogy általa az emberek néma telefonbeszélgetéseket folytassanak. A rendszer észleli az arcizmok által keltett apró elektromos jelzéseket, és lefordítja őket szavakra. Ezek a szavak szintetizált beszéd formájában jelentkeznek a fogadó fél headsetjében.
"Ezt a módszert csendes kommunikációnak nevezzük" - nyilatkozta Tanja Shultz professzor, a Karlsruhe Technológiai Intézet munkatársa.
A Cebit cég által kifejlesztett eszköz az elektromiográfia elvén alapul, aminek segítségével a tudósok képesek az izmok által keltett elektromos jelek észlelésére. Az elektromiográfiát általában különböző idegi sérülések diagnosztizálására használják.
A prototípus összesen kilenc elektródával csatlakozik a felhasználók arcához. "Ezek észlelik és felerősítik azokat az elektromos jeleket, amelyek a beszélők arcizmaiból érkeznek - nyilatkozta Shultz professzor - Az eszköz ezeket a jeleket aztán továbbítja a fogadó készüléknek, ami szöveges, vagy szintetizált beszéd formájában közli a hallgatóval az üzenetet."
"Ez az újítás a jövőben reméljük nemcsak a tömegközlekedésen utazóknak könnyítheti meg az életét, de azoknak is, akik valamilyen betegség miatt elveszítették beszédképességüket. Az eszköz ezen kívül egy univerzális fordítóprogram alapja is lehetne" - nyilatkozta a professzorasszony.