A kormányokat, nonprofit szervezeteket, vállalatokat és nemzetközi szervezeteket tömörítő szövetség úgy véli, 47 milliárd dollárra lenne szükség ahhoz, hogy mostantól 2015-ig ötmillió életet lehessen megmenteni, köztük kétmillió nőt és gyermeket.
A szervezet szerint évente kilencmillióan fertőződnek tuberkulózissal, főként a fejlődő országokban. A legtöbb eset Ázsiában (55 százalék) és Afrikában (30 százalék) következik be, közülük India és Kína önmagukban az összes eset 35 százalékáért felelős. "2011-2015 Nemzetközi Terv a TBC Megállítására" című jelentésében a szervezet arról számolt be, hogy évente közel kétmillióan halnak meg a fertőző tüdőbetegségben, pedig az esetek többsége gyógyítható lenne. 37 milliárd dollárra lenne szükség a Pertnership tervének kivitelezéséhez, és 10 milliárd dollárra egy oltóanyag, új gyógyszerek és hatékonyabb szűrővizsgálatok kifejlesztésére.
"Amennyiben a terv kivitelezéséhez szükséges 37 milliárd dollárt mozgósítani tudjuk, jelentős előrelépéseket érhetünk el" - állítják a szakértők. "A terv öt évében körülbelül ötmillió életet menthetünk meg, több mint kétmillió nőt és gyermeket beleértve."
A Partnership az erőfeszítések megkettőzésére szólított fel a legsérülékenyebb páciensek megsegítése érdekében: a TBC-vel fertőződő évi több mint 900 ezer HIV-pozitív beteg, valamint a 4-500 ezer többszörösen gyógyszerrezisztens TBC-vel fertőződő beteg támogatására. A szervezet szerint a TBC-vel érintett országoknak a következő öt évben 23 milliárd dollárt kellene előteremteniük, de még így sem lesznek képesek teljes mértékben finanszírozni a betegség elleni küzdelem költségeit. Arra kérik a gazdag országokból származó nemzetközi adományozókat, hogy a következő öt évben adjanak évi 2,8 milliárd dollárt a hiány kiegészítése érdekében.
"A politikai elköteleződés, a járvánnyal sújtott és az adományozó országoktól származó pénzügyi támogatással együtt, elengedhetetlen feltétele a TBC visszaszorításáért folytatott globális küzdelemnek" - állítja a nemzetközi koalíció.
A Partnership elmondta, hogy a finanszírozás az elmúlt öt évben visszaesett, ezért kompenzálni kell a 2006. és 2010. között kialakult kilenc milliárd dolláros hiányt is.
A tuberkulózis a levegő útján terjedő bakteriális fertőzés. Egyetlen fertőzött beteg évente 15 további embernek adhatja tovább a betegséget.