A viselkedésbeli problémáknak köze lehet a kortizol nevű stresszhormon magas szintjéhez.Kortizolt a szervezet a stresszes és nehéz születéskor is termel. "A születés nehézségének és a gyermekkori pszichopatológiás viselkedésnek talán a szervezet kortizolválaszához van köze" - írták a szakemberek BJOG nevű, nemzetközi szülészeti és nőgyógyászati folyóiratban megjelent tanulmányukban.
A köldökvérben a császármetszéssel született babáknál a legalacsonyabb a kortizolszint, őket a természetes úton, de nehézségek nélkül világra jöttek követik. A stresszhormon a szülőcsatornán segítséggel, fogóval és vákuummal kibújt gyerekeknél a legmagasabb.
"A kortizolszintet összefüggésbe hozták a gyermekkori pszichopatológiával, ennek ellenére további kutatásokra van szükség, hogy további részletek váljanak ismertté" - hangsúlyozták a Pekingi Egyetem Egészségtudományi Központjának kutatói.
A szakemberek 4190 4 és 6 hat év közötti kínai gyereket vizsgáltak, hogy mutatnak-e visszahúzódó, ideges, depressziós, figyelemhiányos, erőszakos vagy agresszív viselkedésre jellemző tulajdonságokat. Ezek a problémák legkisebb mértékben a császármetszéssel született gyerekeknél mutatkoztak. A legerősebben viszont a fogóval és vákuummal világra segített kicsiknél fordult elő - állítják a tudósok.
A császármetszések száma növekszik Kínában, különösen az ország gazdagabb, délkeleti részében. Ezen a vidéken 1994-ben még a szülések 22 százalékában került sor császármetszésre, 2006-ban viszont már 56 százalék volt ez az arány. Az esetek jó részében az anya kérésére végzik a beavatkozást.