A mágneses rezonancia módszere néhány évtized alatt fejlődött ki olyan mértékben, hogy az emberi test belsejéről, fotográfiának megfelelő képeket készítsen. Ez lehetővé tette, hogy szerveinket, szöveteinket olyan részletességgel tanulmányozhassuk, ahogy nemrég még nem is remélhettük.
Catherine Gordon, a bostoni gyermekkórház endokrinológusa, az Egészséges Csontokért Program vezetője munkatársaival 20 anorexiás lány csontrendszerét vizsgálta meg. A riasztóan lefogyott, fiatal nők térdizületének képét ugyanannyi azonos korú, egészséges lány felvételeivel hasonlították össze. A felvételeket olyan szakemberek véleményezték, akiknek fogalmuk sem volt a vizsgált személyek egészségi állapotáról.
Az anorexiás lányok csontjaiban sokkal több zsír halmozódott föl, mint normál súlyú társaikéban. Sőt a csontsovány anorexiások alsó végtagjának csontjaiban fele annyi ép csontvelőt láttak, mint az egészséges lányok ízületi rendszerében.
"Meglepő, hogy a rendkívül leromlott egészségi állapotú fiatal nők, akiknek bőre alatt szinte semmi zsírszövet nem figyelhető meg, ilye sok zsírt tárolnak a csontjaikban" - mondotta a vizsgálat vezetője.
Könnyebben törnek az anorexiások csontjai
Korábbi tanulmányok már jelezték, hogy az éhezés különös hormonális eltérésekkel jár, aminek következtében a csontvelő őssejtjei zsírsejtekké alakulnak ahelyett, hogy csontszövetet termelő sejtekké válnának.
A kutatók szerint az egérkísérletek és a fiatal lányok vizsgálatának eredményei egyaránt azt mutatják, hogy anorexia során a csontszövet kifejezetten csökken. Ennek az a következménye, hogy ilyenkor a csontok szilárdsága romlik, akár olyan mértékig, hogy a fiatal embereknek törések veszélyével kell számolni.
"Az anorexiás lányoknál a csontfejlődés lelassul és ez azért nagy gond, mert serdülő korban egészséges körülmények között a csontrendszer maximálisan növekszik, erősödik. A hormoneltolódás miatt az őssejtek nem csontot képeznek, hanem zsírt termelnek" - nyilatkozta a munkacsoport vezetője.