A legtöbb esetben a fejfájásnak nagyon egyszerű okai vannak: elfelejtettél megfelelő mennyiségű vizet inni, nem szellőztetted ki a szobát vagy túlságosan megerőltetted a szemed munka közben. Ezért ha megfájdul a fejed, első körben érdemes elkortyolnod két pohár szénsavmentes vizet, és szellőztess, vagy tölts pár percet a friss levegőn, pihentesd a szemed. Amennyiben a probléma ezután is fennáll, maradnak a tabletták, de ezek csak a tüneteket csillapítják. Hogy az említett eseteken túl mi lehet amég kiváltó ok, arról egyelőre keveset tudunk.
Hibás üzenetek
A migrént - vagyis az agyérgörcsöt - az emberi agyban lévő neurotranszmitterek (ingerületátvivő molekulák) szintjének ingadozása okozza. A neurotranszmitterek felelősek azért, hogyan érezzük magunkat, hatással vannak hangulatunkra, és meghatározzák, mikor mit érzünk. Kísérletek során megállapították, hogy migrénes fejfájás közben a szerotonin néven is ismert neurotranszmitter szintje erősen ingadozik az agyban.
Egy amerikai kutatócsoport arra jutott, hogy a szerotonin egyensúlyának felbomlása gyulladást okozhat az agyi véredényekben. Bár ez nem a teljes válasz, mégis segít megérteni, mi történhet az agyban fejfájás során. A kutatók azt is megállapították, hogy ilyenkor általában túl alacsony az agy magnéziumszintje, ezért sokak szerint a magnéziumhiány az egyik kiváltó ok.
A hormonok szintén előkelő helyen szerepelnek a fejfájást generáló tényezők között. Sok nő panaszkodik heves fejfájás-rohamokra azokban az időszakokban, amikor ösztrogén- és progeszteron-szintjük ingadozik, a legtöbben kifejezetten a havi vérzésük előtt és alatt produkálják a tüneteket.
Amit megeszel, és amit nem
A biológiai okokon kívül az életvitel is befolyásolóan hat. Az egyik leggyakoribb esetben az váltja ki a fejfájást, amit megeszel. Hogy konkrétan milyen ételekre reagál fejfájással a szervezeted, az személyenként változhat, de a legveszélyesebbnek a csokoládé tűnik, valamint az érlelt sajt és az alkohol. A sós lében pácolt ételek is okozhatnak fájdalmas agyi tüneteket, ahogy bizonyos gyakori összetevők is, mint például az aszpartam, a nátrium-glutamát, vagy a koffein - utóbbi egyes esetekben segíthet elmulasztani a fájdalmat, míg más esetekben épp kiváltó oka annak.
Míg a fenti élelmiszerek és adalékok gyengébb, vagy erősebb fejfájásokat okozhatnak azok körében, akik rendszeresen fogyasztják őket, addig arról sem szabad elfeledkezni, hogy a koplalás legalább annyira felelős lehet a fejfájásért, mint a túlevés. Amikor a szervezet nem kap elegendő táplálékot, a fej általában először zúgni kezd, majd fájdalmasan lüktetni.
Nézd meg a Tabuk nélkül Talkshow fejfájásról szóló adását a LifeNetwork műsorán!
Pihenésre van szükséged
A kialvatlanság ugyanolyan könnyen okozhat erős fejfájást, ahogy a túlságosan sok alvás is. Érzékeink túlterhelése is kiváltó ok lehet. Ha például számodra ismeretlen, erős illatok vagy szagok közelében kell tartózkodnod, vagy olyan helyen, ahol bántóan erősek a fények vagy a hangok, szintén megfájdulhat a fejed.
A túlhajszoltság és a fokozott stressz vezető helyen állnak a fejfájást kiváltó okok között. A stressz-fejfájással kapcsolatban még rengeteg a megválaszolatlan kérdés. Ez az egyik legelterjedtebb típus; nők és férfiak körében egyformán gyakori. Az egyik nézet szerint a feszült idegállapot a fej- és nyakkörnyéki izmok összehúzódását okozza, ennek következménye a fájdalom.
Néhány kutató ezzel szemben azt állítja, a stressz és feszültség által kiváltott fejfájásnak is több forrása van. Szerintük ezen fejfájások akkor alakulhatnak ki, amikor az agy hibás üzenetet kap, és maga a feszült izom az, ami - hibásan - a fájdalom üzenetét küldi az agynak. Mások azon az állásponton vannak, hogy ezeknek a fejfájásoknak sok köze van a fogakhoz. Bebizonyosodott ugyanis, hogy azoknak az embereknek, akik gyakran csikorgatják a fogaikat, sokkal többször fáj a fejük, valószínűleg azért, mert a fogcsikorgatás is megfeszít bizonyos izmokat az állkapocsban és a fejben.
Fájdalomcsillapítás gyógynövényekkel
Az őszi margitvirág (Chrysanthemum) lázcsillapító hatásáról eddig is ismert volt, de nemrégiben kiderült, hogy hatásosan csökkenti a fájdalmat is egyes migrénes fejfájások esetén. A gyógynövény képes feloldani az összetapadt vérlemezkéket, ezzel segítve a szerotoninnak, a szervezet saját fájdalomcsillapítójának normális áramlását a vérben. Őszi margitvirágot a saját kertedben is ültethetsz - a leghatásosabb a leveleit elrágni - de tea vagy tabletták formájában is beszerezhető.