Gyakran mi magunk vagyunk az okai annak, hogy a kórokozók megtalálnak bennünket. Amikor egyre hidegebb van és egyre korábban sötétedik, szívesebben majszolunk pizzát a kanapén a tévé előtt ülve, mint hogy gyors sétára induljunk vagy az edzőterem felé vegyünk utunkat. Ehhez tegyünk hozzá még a karácsonyi ételáradatot és máris kész a túlterhelt, edzetlen szervezet, amely tele van méreganyagokkal. Testünk megpróbál megtisztulni és ennek eszköze gyakran a megfázás vagy influenza, legyen az bármilyen kellemetlen is.
Legközelebb ahelyett, hogy a gyógyszeres szekrényhez rohannánk és előkapnánk a köhögéscsillapítókat, nyákoldókat, gyulladásgátlókat és hányingercsillapítókat, támogassuk inkább a szervezet tisztító mechanizmusait.
A betegség első jelére ajánlott szerek:
A-vitamin: 20 000 NE napi egyszer, 5 napon át, étkezés közben bevéve. Terhesség idején ellenjavallt.
Cink: 25 mg legfeljebb naponta háromszor, étkezés közben bevéve.
Echinacea kivonat: 30 csepp két evőkanál forró vízben feloldva napi 4-8 alkalommal. Leghatásosabb éhgyomorra, 30 perccel étkezés előtt vagy 2 órával utána.
C-vitamin: 500 mg napi 4-8 alkalommal.
Szürcsölgessünk egész nap forró vizet, ez ellensúlyozza a levegő szárazságát és segít a méreganyagok eltávolításában.
Torokfájás esetén használjuk a homeopátiás Ceanothus kivonatot (30 csepp napi 3-4 alkalommal), mely serkenti a nyirokkeringést, emellett kétóránként öblögessünk meleg sós vízzel.
Orrduguláskor az ősi indiai neti kancsó segítségével enyhíthetjük a tüneteket, így a meleg sós víz kimossa a kórokozókat és a port az orrjáratokból. Az eukaliptuszos inhalálás is jót tehet.
Ha lázasak vagyunk, várjunk türelemmel. Számos tanulmány bizonyította, hogy a lázcsillapítók használata megnöveli a betegség időtartamát. A szervezet a láz segítségével pusztítja el a kórokozókat, így öltözzünk melegen, használjunk hideg borogatást és pihenjünk.
Hányinger esetén ne nyúljunk azonnal gyógyszerhez, engedjük megtisztulni a szervezetet.
A lábadozás során fogyasszunk sok gyümölcsöt, zöldséglevet, gyógyteát és zöldséglevest. Ezzel megszűnik az éhségünk és testünk az emésztés helyett a betegség legyőzésére fordíthatja erőit.