A kisegítő nővérként dolgozó Samantha Rouse azt vette észre, hogy kilenc hónapos kisfiáról, Jacobról készített képen a kisfiú szeme fehér volt. A fényképezőgép vakuja ugyanis láthatóvá tette az egyébként nem észlelhető fényérzékeny sejteket, mely a szem ideghártyájából, a retinából kiinduló ritka és gyors növekedésű daganat, a retinoblasztóma jele.
A bal szemének látását elvesztő Jacob háromhetente kap kemoterápiás és lézeres kezelést annak reményében, hogy sikerül megmenteni jobb szemének látását és az életét is.
A háromgyermekes Samanthának a család és a barátok mind azt mondták, nincs semmi baj a kisfiúval, azonban amikor tavaly egy családi fényképen Jacob szeme teljesen fehérnek tűnt, az anya újra felkereste háziorvosukat, hogy valami baj van.
"Sosem gondoltuk volna, hogy valami nincs rendben Jacobbel" - emlékezett vissza a 23 éves, Samantha. "Teljesen normális boldog babának tűnt. De amikor előhívattam néhány fényképet, észrevettem, hogy fehér a szeme. Senki nem hitte el, hogy valami baj van, még a háziorvosunk is a vakuval magyarázta a dolgot és nem akart továbbküldeni bennünket sehová. Talán a munkám miatt vagyok túl óvatos, de a sarkamra álltam és kértem a kórházi beutalót."
Jacobnél végül tavaly novemberben állították fel a diagnózist a hulli Royal Infirmary kórházban. Samanthát és 25 éves férjét, az egykor asztalosként dolgozó, ám állását fia ápolása miatt feladó Dant sokkolta a betegség részletes megismerése.
Az orvosok elmondták, hogy Jacob a látópályát roncsoló három nagyméretű daganat miatt bal szemére nem lát és jobb szemében is található három kisebb tumor, amelyek miatt akár teljesen el is veszítheti látását.
"Tudtuk, hogy valami nincs rendben, de álmunkban sem gondoltuk, hogy rákról van szó" - vallotta be Samantha. "Mivel ez a daganat nagyon ritka, semmit sem tudtunk róla. Nagyon megrázott a hír."
Jacob testvéreit, a hároméves Phoebe-t és a kétéves Harryt szintén megvizsgálták a ritka, körülbelül minden 15 ezredik, öt év alatti gyermeket érintő genetikai betegség szempontjából. Harrynél is találtak fehér foltokat a szemben, így őt most tovább vizsgálják, a két testvért pedig rendszeres szűrővizsgálatoknak fogják alávetni.
"Minden szülőnek azt tanácsolom, hogy ellenőriztesse gyermeke szemét" - mondta el az édesanya. "Ha nem készítettük volna el azokat a képeket és nem ragaszkodtunk volna ahhoz, hogy megvizsgálják, Jacob talán már teljesen megvakult volna."
A retinoblasztóma Nagy-Britanniában évente körülbelül ötven gyermeket érint és 95 százalékuk életben marad a kezelések után. A kezelés korai diagnózis esetén a leghatásosabb. A jellegzetes tünetek között van a Jacobnél is tapasztalt úgynevezett macskaszem-effektus (fehér pupilla), továbbá a kancsalság is.