1. Gumicukor, ízesített keménycukorkák
A gyerekek kedvence, és legtipikusabb példája annak, hogyan lehet iparilag előállítani úgy egy eladható terméket, hogy egyetlen összetevőjére sincs szüksége a szervezetnek. Összetevői: állati eredetű kötőanyag, növényi zselék, színezőanyagok, aromák.
2. Párizsi
Igazi tömegcikk, ára miatt mindenki számára elérhető, ráadásul ránézésre tökéletesen ártalmatlan, mi több, kínálja magát, ám fogyasztásával nem juttatunk be a szervezetbe mást, mint szalonnabőrkét (40%), ipari szalonnát (20%), szóját (20%) és kevéske vágóhídi maradékot. Például albumint, ami nem más, mint marha vagy sertésvérből kivont fehérje. Persze kerül bele tartósító és íz fokozó is, továbbá színezőanyagok is bőségesen.
3. Szénsavas üdítő
Hatalmas mennyiségben fogy hazánkban (a nagyon olcsó változata is), pedig a vízen kívül csak tetemes mennyiségű cukrot, mesterséges aromákat, állományjavítót és szén-dioxidot tartalmaz. Valódi mesterséges kalóriabomba.
4. Ketchup
Akár egészséges is lehetne, hiszen vitaminban gazdag zöldségféléből készül, ám az alapanyaga a legtöbb esetben az a paradicsom, amely másra már alkalmatlan, valamint hatalmas mennyiségben tartalmaz állományjavítókat és tartósítószert, valamint cukrot.
5. Burgonyacsipsz, sült krumpli
Az ellenállhatatlan csemege, és az örökös harc tárgya szülő és gyerek között. Ami miatt baj, ha enged a szülő, az a rengeteg zsír, amelyet magába szív sütés közben, a mesterséges aromák, az ízfokozók - amely miatt nem lehet leállni az evésével.
6. Rágógumi
Egyenesen tilos termék, és nem csak a benne nagy mennyiségben fellehető cukor vagy ízesítő és színezék miatt, hanem mert ha lenyeli, a gyomorsav sem képes megbirkózni a gumi és gyantaszerű alapanyaggal.
7. Ízesített joghurt
Egyike az egészségesnek kikiáltott mesterséges termékeknek, amely valóban lehetne egészséges, ám a benne lévő természetes és valóban jótékony hatású anyagokat elnyomja a hozzáadott cukor, a mesterséges aromák és az állományjavítók mennyisége.
8. Kínai tésztás leves
Gyors ebéd valóban lehetséges, és aki imádja a sűrű, tésztás leveseket, ideális választás lehetne. Ám a tésztába, éppen azért, hogy gyorsan, főzés nélkül is fogyaszthatóvá váljon, rengeteg adalékanyagot kevernek.
9. Dzsem
Hasonlóan a gumicukorhoz, itt is nagy mennyiségű cukor, ízesítő és színezőanyagokat tartalmazó, jobbára mesterséges alapanyaggal van dolgunk, amely valódi gyümölcsöt elenyésző százalékban tartalmaz.
10. Pudingkrémpor
Azért ne vásároljuk, mert úgy tűnik, az egyetlen természetes összetevője a cukor és egyébként is, pudingot házilag lisztből (vagy rizslisztből) pillanatok alatt készíthetünk.
11. Péksütemények
Rengeteg zsiradékot tartalmaz. 15 dkg sós péksüteménnyel a sok zsiradék mellett a napi ajánlott nátrium-mennyiség többszörösét, az édesekkel pedig temérdek mennyiségű cukrot juttatunk szervezetünkbe. Hasznos összetevőket (pl. komplett fehérjét, rostokat, vitaminokat) egyáltalán nem tartalmaznak.
12. Ömlesztett sajtok
Bár nevük alapján a tejtermékek csoportjába soroljuk őket, a legtöbb ömlesztett "sajtízű" terméknek nincs sok köze a sajtokhoz. Alapjukat főként növényi és/vagy állati eredetű zsiradékok alkotják. Rendkívül magas a nátrium- és foszfortartalmuk, ami a kémiai eljárással történő ömlesztés, mint gyártási folyamat következménye. A kemény sajtokhoz viszonyítva kedvezőbb áron juthat hozzájuk a fogyasztó, ezért az ömlesztett sajtok rendszeres vásárlója a nyugdíjas korosztály is. Pedig, az idős, csontritkulásra hajlamos, vagy már csontritkulásban szenvedő emberek számára kifejezetten káros, hiszen az ömlesztési eljárással készült termékek rendszeres fogyasztása, alacsony Ca és magas foszfortartalmuknak köszönhetően súlyosbíthatják a csontritkulással küzdők állapotát.
13. Ízesített gabonapelyhek
Habár a reklámok azt sugallják, a gyermekek számára optimális étel, tudnunk kell, hogy a gyakorlatban ez közel sem így van. A pelyhesített gabona rostot szinte egyáltalán nem tartalmaz, gyorsan felszívódó szénhidráttartalma hamar megemeli a vércukorszintet, ezért fogyasztása után az éhség gyorsan jelentkezik, újabb étkezésre, nassolásra késztetve a gyerekeket. A pelyhek magas szénhidráttartalmát az ízesített cukorbevonatok csak emelik, nem beszélve a bennük rejtőző aromaanyagokról.
14. Mogyorókrém
Szintén a gyerekek nagy kedvence, édes kalácsra kenve sok-sok családnál kerül a reggeliző-asztalra. Bár a legtöbb változat tartalmaz némi földimogyorót, amelynek telítetlen zsírsavtartalma hasznos a fiatal szervezet számára is, de ez a csekély pozitívum fel sem veheti a versenyt a mogyorókrémek alapjául szolgáló temérdek haszontalan összetevővel, mint a rengeteg cukor és zsiradék.
Kassai Tini