Az emberek egyre több pénzt adnak ki vitaminokra, ásványi anyagokra vagy növénykivonatokra, hogy magukkal jót tehessenek.
Mit tesznek a kapszulás vitaminok?
Az ötlet, hogy testünk tápanyaghiányait pótoljuk, alapvetően jó gondolat. Testünk jelzi, ha hiányt szenved valamiben. A táplálékkiegészítők feladata az lenne, hogy a legfontosabb tápanyagokat szállítsák anélkül, hogy megennénk az adott ételt, ami tartalmazná. Az eltérés a szervezet számára mégis jelentős. Míg ezek a pótszerek a testet csak egyoldalúan látják el, a természetben ez másképp történik. Az egészséges táplálkozás titka a különböző tápanyagok együtt játékában keresendő, a gyümölcsökben, zöldségekben, és a húsokban. Ezért kételkednek annyira a táplálékszakemberek a különálló vitamintípusok hatékonyságában.
A laborban kitűnően működik
Természetesen léteznek tanulmányok, amelyek ezen különálló vitamin és ásványi anyagok egészségmegóvó hatásait alátámasztják. Kétségtelen, hogy ez igazoltan így is történt, de csak a laborban, sehol máshol. A tudományból hiányzik annak a lehetősége, hogy egy vitamint az élő szervezeten keresztül követhessünk végig, a nyelvtől egészen a célcellákig. A probléma forrása, hogy az ember élettani rendszere annyira bonyolult, hogy a benne lezajló egészségtani hatásokat képtelenség különálló hatóanyagokra visszavezetni.
Az orvosok kongatják a harangot
A tápanyagkiegészítők szabadon állnak rendelkezésünkre, így nem is ellenőrzik őket, mint más gyógyszereket. A szennyeződés veszélye így igen magas. Néhány termék nyomokban más gyógyszerek maradványait is tartalmazta. Sokszor például ugyanazt a feltöltő gépet használják előállításukhoz. A gasztroenterológusok (gyomor, bél és egyéb emésztőszerv specialisták) már régóta óva intenek minket a kiegészítő tabletták gondatlan szedésétől. Néhány páciensnél már felmerült a gyanú, hogy májkárosodásuk emiatt alakulhatott ki.
Inkább mondjunk le a kiegészítő vitamin-, és ásványi anyagokról?
A probléma abban rejlik, hogy vásárlóként nehezen lehet az egészséges és a veszélyes készítmények közt különbséget tenni. Szükséges lenne egy orvos véleményét is kikérni vagy teljesen hanyagolni szedésüket. Még pénzt is spórolhatunk ezzel. Kevés embernek van szedésükre valóban szüksége. A veszélyeztetett csoportokba terhes nők, szoptatós anyák, gyerekek, vegetáriánusok, idős és beteg emberek tartoznak, és számukra speciálisan kifejlesztett termékek is rendelkezésre állnak, amit akár még a betegbiztosító is fizet.
A legjobb recept: változatos étrend
Az egysíkú táplálkozás kedvezőtlen, mert a teljes zsírsejt cserét összezavarják. A legkedvezőbb a kiegyensúlyozott, változatos étrend, javarészt növényi hozzávalókkal dúsítva, tartalmazva a kenyérféléket is. Biokémiánk, mely évezredek alatt alakította ki jelenlegi formáját, ehhez a táplálkozási formához igazodott leginkább.
Vigyázzunk az alábbi készítményekkel:
A vitamin: Szedése émelygéshez, fejfájáshoz, hajhulláshoz vezethet. Tartós szedése súlyosan károsítja a vesét.
D, E és K vitamin: Eredetileg ezek a vitaminok antioxidánsként és szabadgyökként szolgáltak, de túladagolásuk gátolja a sejtvédelmet.
B6, C-vitamin: Ezekből a napi szükséglet már így is túlzott, szerencsére nem káros, mert egyszerűen csak kiválasztódnak a szervezetből.
Orbáncfű kapszula: Hatásos ellenszere a gyöngébb lefolyású depressziónak, de csak ha az orvos javasolja. Adagolásukkal mégis csínján bánjunk, mert ezek a természetes, ám magasan koncentrált összetevők egyre több emberből váltanak ki allergiás reakciót.
Májvédő készítmények: Rengeteg ilyen szerbe botlunk, mégis óvatosan, néhányuk nem védi, éppen hogy károsítja a májat.