(MTI) - Az emléktáblát - Farkas Pál szobrász alkotását - a Szalay és Honvéd utca sarkán lévő ház falán - Rogán Antal, az V. kerület fideszes polgármestere és Kovács József, a Paksi Atomerőmű Zrt. igazgatója avatta fel. Hargittai István akadémikus, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem professzora méltatásában kiemelte, hogy Teller Ede élete és munkássága megszívlelendő tanulsággal szolgál.
"Ezek közé tartozik a tudás hatalma, a szabadság fáradhatatlan szeretete,(...), a demokratikus eszmények mindenhatósága, amely átível kontinenseken és politikai rendszereken, vallási és faji hovatartozáson, s amely összetartást hirdet a fanatizmussal és a kirekesztéssel szemben" - mutatott rá Hargittai István.
Teller Ede pályafutását ismertetve rámutatott, hogy kiváló atomfizikus által felállított törvényszerűségek kiinduló pontjául szolgáltak további kutatások számára, s akadnak olyan megállapításai, amelyeket mind a mai napig alkotó módon használnak a tudósok a munkájukban. "Ennél azonban sokkal több volt. Egyike volt azon magyar emigráns tudósoknak, akik kockára tették saját pályafutásukat, hogy megvédjék a szabad világot a totalitárius rendszerek fenyegetésétől" - mondta.
Mint kifejtette, Teller segített megalkotni az atombombát, s meghatározó szerepe volt abban, hogy az Egyesült Államok megépítette a hidrogénbombát. "Ebben az időben már épült a szovjet hidrogénbomba, s Teller Ede tevékenységének köszönhetően a szabad világ nem maradt alul ebben a küzdelemben, a hidrogénbomba évtizedekre biztosította a békét a szuperhatalmak között. Fontos szerepet játszott az úgynevezett csillagháborús tervek kialakításában, amelyek realitásáról lehet vitatkozni, de azt egyértelműen elismerik, hogy ezeknek óriási szerepük volt a Szovjetunió felbomlásában, s abban, hogy Közép-Kelet-Európa országai, köztük Magyarország elnyerték a szabadságot" - hangsúlyozta Hargittai István.
Jeffrey D. Levine követtanácsos, az Egyesült Államok budapesti nagykövetének helyettese beszédében szintén Teller Edének "a szabad világ érdekében tett szolgálatait" emelte ki. "Az Egyesült Államok lekötelezettje Teller Edének" - mutatott rá a követtanácsos.
Kovács József igazgató Teller Edének a Paksi Atomerőműben tett látogatásait elevenítette fel, ahol "rendkívüli érdeklődéssel" foglalkozott a szovjet tervezésű létesítmény biztonsági kérdéseivel. Mint rámutatott, a világhírű tudós nagy megelégedéssel szólt tapasztalatairól, megállapítva, hogy az atomerőmű biztonságát és a szakemberek képzettségét tekintve a világ élvonalába tartozik.