Nizza: mindenütt holttestek és emberi maradványok hevertek
2016. július 15. 07:10
Amit eddig tudni lehet:
Ezzel a teherautóval hajtott a tűzijátékot nézők közé a 31 éves merénylő csütörtök este Nizzában.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa pénteken "barbár és gyáva terrortámadásnak" minősítette a nizzai tömeges gázolást, és határozottan elítélte. A testület 15 tagországa közös nyilatkozatot adott ki a francia tengerparton elkövetett támadásról. A BT teljes együttérzéséről és részvétéről biztosította az áldozatok hozzátartozóit és a francia kormányt.
A tömeges gázolás után elhagyott cipők, strandpapucsok, táskák hevertek az aszfalton, az üvegszilánkok valóságos szőnyeget alkottak különféle tárgyak darabjaival együtt. Ennél is borzalmasabb látványról számolt be a sajtónak egy hatvanéves férfi, aki egy méterre volt, amikor a teherautó éppen "végigpásztázott" a tömegben. Azt látta, hogy a jármű cikcakkban gázolt az emberek között, hogy minél többet sodorjon el közülük.
Terrortámadásnak nevezte a nizzai tömeges gázolást Francois Hollande francia elnök a francia nemzethez intézett beszédében.
"Július 14-én, a nemzeti ünnep napján mértek ránk csapást, azon a napon, amely a szabadság jelképe számunkra" - mondta. "A nizzai támadás terrorista jellegét nem lehet vitatni" - hangsúlyozta az államfő.
Részvétét nyilvánította Donald Trump amerikai elnökjelölt is, hozzátéve, hogy a helyzet szerinte csak rosszabb lesz.
Francois Hollande francia elnök jelezte, hogy további három hónappal meghosszabbítják a tavaly november 13-i párizsi merényleteket követően életbe léptett rendkívüli állapotot. Előző nap még azt mondta, hogy július 26-tól feloldják a rendelkezést. Magas készültségi fokon tartják a Sentinelle (Őrszem) hadművelet keretében létrehozott tízezer fős különleges katonai erőt. Az elnök a tartalékosokat is felszólította, hogy segítsék a rendőrség és más rendfenntartó szervek munkáját, elsősorban a határellenőrzésben.
Egy rendőrségi forrás szerint a tettest nyilvántartották különböző köztörvényes bűncselekmények elkövetése miatt, de a hírszerzési szolgálatok nem ismerték.
Egy erkélyről lefilmezték az emberek közé hajtó kamiont. Jól látszik, hogy a tömeghez érve hogy kezdett gyorsítani a sofőr.
A világ minden részéről érkeznek a részvétnyilvánítások, az USA-tól Kínáig. A mexikói szenátus épülete a francia zászló színeiben:
A terrorizmus minden formáját elítélte Li Ko-csiang kínai kormányfő, és együttérzését fejezte ki a nizzai teherautós tömeggyilkosság áldozatai hozzátartozóinak Ulánbátorban, az Ázsia–Európa-csúcstalálkozón.
Új háttérkép terjed a közösségi oldalakon:
A legnagyobb fokú éberségre van most szükség, mert "háborúban állunk a terroristákkal, akik mindenáron, szélsőségesen erőszakos módon le akarnak sújtani ránk" - mondta Bernard Cazeneuve, francia belügyminiszter.
Nyolcvannégy halottja, tizennyolc, válságos állapotban lévő és ötven könnyebb sebesültje van a Nizzában történt teherautós terrortámadásnak - közölte pénteken hajnalban a francia belügyminisztérium.
Az Együtt elítéli a nizzai terrortámadást, és részvétükről biztosítják az ártatlan áldozatok hozzátartozóit. A párt szerint a terrortámadással nem csak a franciákat, nem csak Nizzát, egész Európát érte támadás.
A Jobbik megrendülten értesült az újabb terrortámadás híréről: "Őszinte együttérzésünket fejezzük ki az áldozatok hozzátartozói felé, és mielőbbi felépülést kívánunk a merénylet sérültjeinek."
A közösségi média felhasználói már reagáltak is a 84 halálos áldozatot követelő nizzai terrortámadásra. Az alábbi kifejezésekkel fejezik ki a részvétüket az áldozatok iránt: hashtags #Nice06, #prayforNice and #porteouverte (door open).
A magyar kormány legmélyebb részvétét és
együttérzését fejezte ki Franciaország népének
és kormányának a nizzai terrortámadás miatt a kormányszóvivő az M1 aktuális csatorna péntek reggeli műsorában. Kovács Zoltán elmondta: követik az eseményeket, és minden fórumon tájékoztatást adnak „erről a borzalmas, barbár cselekedetről és következményeiről”.
A BBC moszkvai tudósítója arról számolt be, hogy Franciaország ottani nagykövetsége előtt gyertyákat és virágokat helyeztek el.
A szabad világ elleni támadásnak minősítette a nizzai tömeges gázolást a német államfő. A Chilében tartózkodó Joachim Gauck részvéttáviratot küldött a francia elnöknek, amelyben kiemelte, hogy július 14., a francia nemzeti ünnep napja a francia forradalom eszméinek ünnepe, és ezek az eszmék "a mi értékeink is. Ezért egy támadás Franciaország ellen az egész szabad világ elleni támadás".
Mély megrendüléssel fogadtam a tragikus hírt a tegnap este Nizza városában elkövetett kegyetlen terroristatámadásról, amely közel száz ártatlan áldozatot követelt – olvasható Áder János köztársasági elnök részvéttáviratában.
„Engedje meg, hogy Magyarország népe és a magam nevében ezúton fejezzem ki őszinte részvétünket az áldozatok rokonainak és hozzátartozóinak." A megpróbáltatásnak ezekben a nehéz óráiban őszintén
együttérzünk mindnyájukkal, és szívből osztozunk nagy fájdalmukban.
A brutális merénylet sebesültjeinek mielőbbi teljes felgyógyulást kívánunk – írta Áder János.
A köztársasági elnök levelében azt írta, a Francia Köztársaságot ez alkalommal éppen a nemzeti ünnepén érte a terror gyilkos csapása. Az alattomos merénylet azonban megerősíti közös meggyőződésünket:
úrrá kell lennünk az öldöklés megszállottjain,
és mindent meg kell tennünk, hogy a békés emberek életét sehol se fenyegethessék a terror és a pusztítás erői. E küzdelemben Franciaország a továbbiakban is számíthat barátai, köztük Magyarország támogatására és a közös erőfeszítésekhez való hozzájárulására – zárul a levél.
Klaus Iohannis romániai államfő szerint a terrorizmust vissza kell verni, és ezt csak összefogással lehet megtenni. A román elnök az elnöki hivatal honlapján közölt üzenetében határozottan elítélte a Franciaország nemzeti ünnepén történt nizzai merényletet, és
Románia szolidaritását fejezte ki.
„A terrorizmust vissza kell verni, a kegyetlen megnyilvánulásokat le kell állítani, és ezt csakis összefogva tehetjük meg azok ellen, akiknek semmilyen magyarázatuk nincsen tetteikre” – fogalmazott az elnök.
Az egyik közösségi hálón közölt román és francia nyelvű bejegyzésében fejezte ki Románia együttérzését Dacian Ciolos miniszterelnök is, aki azt hangsúlyozta, hogy a csütörtök esti embertelen megnyilvánulásnak olyan emberek estek áldozatául, akik a szabadság, egyenlőség és testvériség jelszavával ünnepeltek Nizzában.
A román külügyminisztérium péntek reggeli közleményében tudatta: a nizzai merénylet kórházba szállított
sebesültjei között két román állampolgár is van.
Lazar Comanescu külügyminiszter a Digi 24 hírcsatornán elmondta: huzamosabb ideje Franciaországban élő román állampolgárok sebesültek meg.
Egységre és erő alkalmazására szólított fel az orosz kormányfő a nizzai teherautós terrortámadásra reagálva. Dmitrij Medvegyev a Mongóliában zajló Ázsia–Európa-csúcstalálkozón úgy fogalmazott, "a terroristák és támogatóik csak az erőből értenek, ezért kötelességünk is alkalmazni".
"Muszáj közös választ találnunk ezekre a kihívásokra, szolidaritást kell mutatnunk, és be kell vetnünk a rendelkezésünkre álló összes eszközt, hogy harcoljunk a terrorizmus ellen" - jelentette ki.
Az AFP információi szerint a merénylethez használt kamiont néhány nappal korábban bérelték.
A Le Figaro információi szerint magányos terrorista követte el a nizzai merényletet, de még nem zárható ki teljesen annak lehetősége, hogy esetleg voltak bűntársai.
Ahogy közéjük hajtott a kamion, úgy repültek szét az emberi testek, mint a tekebábuk. Ezt mondta a BBC beszámolója szerint az egyik szemtanú.
A holttestek egy része letakarva még mindig a Promenade des Anglais sétányon fekszik. Amíg nem végeznek a bűnügyi helyszínelők, nem lehet elvinni a halottakat. 70-en dolgoznak a helyszínelésen.
Egy amerikai szemtanú szerint nagyjából ennyivel száguldhatott a kamion, amikor a tömegbe hajtott. A felvételeken jól látszik, hogy egy motoros megpróbál a kamion elé kerülni, de a jármű elsodorja, majd gyorsítani kezd.
Az Evening Standard értesülése szerint a francia-tunéziai kettős állampolgárságú férfit ismerte a rendőrség, erőszakos bűncselekmények és tiltott fegyverviselés miatt is volt már dolguk a férfival, de mint terroristát nem jegyezték.
A marseille-i önkormányzat bejelentette, hogy elmarad a városban ma estére tervezett tűzijáték.
A franciaországi zöldek valószínűleg nem szavazzák majd meg a rendkívüli állapot újabb meghosszabbítását. Úgy érzik, az intézkedésre szükség volt a november 13-i terrortámadások után, elsősorban azért, hogy megtalálják az elkövetőket, de a csütörtöki nizzai események bizonyítják, hogy az intézkedés önmagában nem akadályozott meg egy újabb merényletet.
Egy szemtanú beszámolója. Azt mondja, 25-30 perc kellett a tűzoltóknak, hogy megérkezzenek.
Ezt mondta a múlt éjjeli terrortámadások után a volt francia államfő, a jobboldali ellenzéki párt, a Köztársaságiak elnöke.
Szerinte elkerülhetetlen a rendkívüli állapot további negyedéves meghosszabbítása:
„A háború tovább tart majd, és folyamatosan újjáéled.
Az iszlám szélsőségek elleni küzdelem továbbra is a legfőbb prioritás. (...) Semmi nem maradhat úgy, ahogy eddig."
Angela Merkel a mongóliai Ulánbátorban, az Ázsia–Európa-csúcstalálkozó helyszínén német hírportálok beszámolói szerint arról beszélt, hogy "Németország kiáll Franciaország mellett a terrorizmus ellen folytatott harcban".
Meg vagyok győződve arról, hogy minden nehézség ellenére végül megnyerjük a terrorizmus elleni háborút."
A Le Figaro információi szerint az elkövető a Nizzával szomszédos Saint-Laurent-du-Var településen bérelte a merényletnél használt teherautót.
Nemcsak Európát, hanem az egész világot hónapokon át nyugtalanságban fogja tartani a nizzai terrortámadás - jelentette ki pénteken Robert Fico szlovák miniszterelnök, és felhívta a figyelmet arra, hogy terrortámadások manapság már a világ minden sarkában előfordulnak.
Mindenki ott van, aki számít: Francois Hollande államfő, Manuel Valls miniszterelnök, Jean-Yves Le Drian védelmi miniszter, Peter Villiers vezérkari főnök, Bernard Cazeneuve belügyminiszter pedig videón jelentkezik Nizzából.
A hatóságok hónapok óta kalkuláltak azzal, hogy terrortámadás történhet Nizzában, de elsősorban a cannes-i filmfesztivál, illetve a labdarúgó-Eb kapcsán számítottak merényletre. Még márciusban szimuláltak egy olyan támadást, aminek a labdarúgó-stadion lett volna a célpontja. Akkor felkészítették Cannes és Monaco kórházait is az esetlegesen nagy számban érkező sérültek fogadására.
Részvétét nyilvánította a támadás után Gyurcsány Ferenc is. A volt kormányfő azt írta a Facebookon: "Te jó Ég! Nehéz őrizni a hitet, hogy minden ember jónak születik. Pedig hiszem. De akkor
mi kell ahhoz, hogy valaki vagy valakik érdemtelen halálba taszítsanak ártatlan, ünneplő embereket?
Semmilyen igazolást nem találok a gyilkos terrorra."
A Vatikán mélységes aggodalommal követte a dél-franciaországi Nizzában zajló eseményeket, és „a legerőteljesebben” elítélte a legalább 84 halálos áldozatot követelő gázolásos merényletet – írta francia nyelvű közleményében Federico Lombardi vatikáni szóvivő pénteken.
„Ferenc pápa részvétét és együttérzését fejezi ki az áldozatoknak és az egész francia népnek” a támadás miatt, amely egy olyan napon történt, amelynek „ünnepnapnak kellett volna lennie” – mondta a szóvivő. „A legerőteljesebben elítéljük a gyilkos őrület, a gyűlölet, a terrorizmus és a béke elleni támadás minden formáját” – zárta gondolatait Lombardi.
Törökország éles hangon ítélte el a nizzai teherautós ámokfutást:
A támadást elkövető modern barbároknak semmi közük a hithez vagy az emberiességhez" - mondta Ibrahim Kalin, a török elnök, Recep Tayyip Erdogan szóvivője. "Számukra nincs hely ezen a világon." Kalin úgy vélte, hogy az események tükrében a "terrorizmus elleni közös fellépés globális kötelezettség és szükségszerűség".
Törökországban június végén három öngyilkos merénylő hajtott végre támadást az isztambuli Atatürk Nemzetközi Repülőtéren, és 45 embert rántott magával a halálba.
A francia kormány a november 13-i párizsi terrortámadások után kezdett hozzá egy olyan alkalmazás fejlesztéséhez, ami vészhelyzet esetén azonnal jelez a felhasználóknak, hogy hol és mi történt, illetve mi a teendő – emlékeztet a Le Monde. Az SAIP (Lakossági Védelmi és Figyelmeztető Rendszer) nevű applikáció végül a futball Európa-bajnokság előtt néhány nappal, június 8-án vált elérhetővé, de az éjjel csúfosan leszerepelt: 2,5 órával a nizzai tragédia után, 1 óra 34 perckor sikerült riasztania.
Spanyolországban félárbócra eresztik a zászlókat, délben egyperces néma főhajtással emlékeznek az áldozatokra, és megerősítik a francia határ ellenőrzését - jelentette be az ügyvezető spanyol kormányfő. Mariano Rajoy barbárságnak, őrült bűncselekménynek nevezte a nizzai támadást, és a spanyolok együttérzését tolmácsolta Franciaország felé. Egyelőre nincs tudomásuk spanyol áldozatokról.
"A Párbeszéd Magyarországért közösségét sokkolta a tegnap éjjeli franciaországi merénylet. Értetlenül állunk az emberi gonoszság újabb megnyilvánulása felett, és minden együttérzésünk az áldozatoké, hozzátartozóiké, Nizzáé és a francia népé" - írta közleményében a párt.
A csütörtöki terrorcselekmény ellenére a tervek szerint rajtol ma el a 13. szakasz. Christian Prudhomme versenyigazgató tájékoztatása szerint a befutó után, az eredményhirdetésnél egyperces néma tisztelgéssel emlékeznek a 84 áldozatra.
"Nincs és nem is lehet magyarázat arra az aljas tettre, amelyet a Nizzában ünneplő tömegben követtek el. Az értelmetlen vérengzés amellett, hogy ártatlan emberek, köztük gyermekek életét követelte, egyben a szabad és egységes Európa elleni támadás is volt. Ezért Európának ma egységre és összetartásra van szüksége. Osztozunk az áldozatok családjainak és a francia nép fájdalmában, a terrortámadás sérültjeinek - köztük egy magyar nőnek - pedig mielőbbi gyógyulást kívánunk" - írta részvétnyilvánításában a Magyar Szocialista Párt.
Belgium fokozza biztonsági készültségét a közelgő nemzeti ünnep alkalmából - írta internetes oldalán a La Libre Belgique francia nyelvű belga napilap pénteken a Nizzában előző este történt gázolásos terrortámadással kapcsolatban.
Ezt posztolta a nizzai támadás után Plantu, a Le Monde karikaturistája:
Francois Hollande francia köztársasági elnök szombat, vasárnap, hétfőre háromnapos nemzeti gyászt rendelt el.
Teljes volt a káosz a támadás utáni pillanatokban, nem lehetett tudni, mi jöhet még. Az alábbi videó egy étteremben készült, ahová bemenekültek a sétányról az emberek.
A francia Riviéra fővárosa a turizmus fellegvára, a terrortámadás helyszíne pedig a fő látványosságnak számít. Nemrég a Wizz Air is közvetlen járatot indított ide. Részleteket ebben a cikkben olvashat.
A francia hatóságok azonosították a nizzai terrorcselekmény elkövetőjét. A férfi az a 31 éves, tunéziai születésű, Nizzában élő ember volt, akinek az iratait már korábban megtalálták a tömeggyilkossághoz használ teherautóban. A korábbi információkhoz képest annyit pontosítottak a hatóságok, hogy a férfinak nem volt francia állampolgársága, csak tunéziai.
Egy magát megnevezni nem kívánó olvasónk két hét múlva ment volna Nizzába a feleségével, de a csütörtöki terrortámadás miatt lemondták az útjukat, és inkább itthon maradnak.
A bűnügyi helyszínelők megkezdték a holttestek elszállítását a sétányról.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium konzuli szolgálata a Franciaországba induló magyar állampolgárokat arra figyelmeztette, hogy kerüljék a tömegrendezvényeket és a kiemelten forgalmas helyeket, tartsák be a hatóságok útmutatásait, továbbá regisztráljanak a konzuli szolgálat honlapján. Az illetékes külképviselet a kérdésekkel és bejelentésekkel kapcsolatban a 00 33 683 254 362-es ügyeleti telefonszámon érhető el. A konzuli szolgálat azt kéri, hogy a terrortámadás idején Nizzában tartózkodók jelentkezzenek be a párizsi magyar nagykövetség konzuli osztályán, és hozzátartozóikkal is tudassák a helyzetüket.
Hegyi-Karabah fővárosában, Sztyepanakertben félárbócra eresztették az "ország" zászlaját a "külügyminisztériumon", és mélyen elítélték, ami történt.
Az Alpes-Maritimes megyei prefektúra reggel azonnali intézkedéseket hozott, így a következő napokban minden tömegrendezvényt - koncertet, fesztivált, vásárt - töröltek, a Promenade des Anglais-t meghatározatlan időre lezárták, a környező városrészekben a közlekedést leállították, megtiltották a fürdőzést és a part menti közlekedést Carras és Beau Rivag között.
A teherautós terrortámadás áldozatait gyászolják a felhasználók. Külön hashtagek készültek az elveszettek megkereséséhez, sokan szállást és fuvart nyújtanak a neten. A Facebook bekapcsolta biztonsági funkcióját, a Google ingyenes hívásokat ad a franciáknak. Részleteket itt olvashat.
Egyre több videó kerül elő a terrortámadásról, összeállításunkat itt találja.
Moszkvában egyeztettek a világ dolgairól. De csak a gyászszünet után.
Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője szerint a csütörtök esti nizzai terrortámadás nem egyszerűen az emberi élet kioltására irányult, hanem az európai kultúra, szokások és norma elleni merénylet volt. A kormánypárti politikus részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak és az egész francia népnek, hangsúlyozva, hogy
mindenkit megdöbbentett az embertelen, esztelen, brutális terrorakció.
Sajnos vélhetően nem ez volt az utolsó hasonló merénylet – fogalmazott, majd azt kérdezte, „minek kell még történnie ahhoz, hogy Brüsszelben a politikus urak észrevegyék, a bevándorlással, migrációval és terrorizmussal kapcsolatos álláspontjuk tarthatatlan, most már európai életek százaiba került, és ki tudja, hol van még a vége?”. Kósa Lajos megjegyezte, információk szerint
magyar érintettje is van a támadásnak, de részleteket még nem tudnak.
A Fidesz frakcióvezetője elmondta, a magyar kormány mindent megtesz a magyar emberek biztonsága érdekében, egyebek mellett ezt a célt szolgálja a déli határzár is. Kósa Lajos emlékeztetett továbbá, hogy az Országgyűlés honvédelmi és rendvédelmi bizottsága hétfőn kihelyezett ülést tart a röszkei határátkelőnél.
Továbbra is elkötelezettek vagyunk a terrorizmus elleni harcban. Az ilyen cselekmények sem riasztanak el bennünket elhatározásunktól sem Franciaországban, sem Európa vagy a világ más részein - hangsúlyozta Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke. A testi és a lelki sebek lassan gyógyulnak - mondta az elnök, aki arra kérte a francia népet, hogy maradjon erős és egységes a gyűlölet vezette cselekedet ellenére.
A terrorizmus soha nem győzheti le a demokráciát, a szabadságot és a nyitott társadalmakat – jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a nizzai terrortámadással kapcsolatban Brüsszelben kiadott nyilatkozatában pénteken.
A nizzai támadás ártatlan embereket és a NATO alapvető értékeit célozta – fogalmazott a főtitkár, aki
szomorúnak és felháborítónak nevezte
a 84 halálos áldozatot követelő terrortámadást. Jens Stoltenberg együttérzését fejezte ki az áldozatok hozzátartozóival, és szolidaritásáról biztosította a francia népet.
A Nice-Matin című lap szerint a rendőrség házkutatást tartott a merénylő lakásán. A tömeggyilkossághoz használt bérelt teherautóban a jogosítványa mellett találtak egy mobiltelefont és egy bankkártyát is. A rendőrség több akcióba kezdett pénteken, egyebek között magában a dél-franciaországi városban is. Az AFP-nek nyilatkozó rendőrségi forrás megerősítette, hogy a férfi - miközben a tengerparti sétányon végigtarolta az embereket - "legalább egyszer irányt változtatott", nyilvánvalóan a lehető legtöbb embert el akarta ütni.
A magyar miniszterelnök szerint megdöbbentő és elfogadhatatlan, ami az előző éjjel Nizzában történt. Orbán Viktor a terrorcselekmény miatt táviratban fejezte ki részvétét Francois Hollande francia köztársasági elnöknek. „A magyar emberek és a magam nevében ezúton szeretném kifejezni részvétemet és együttérzésemet Önnek, a francia népnek és az elhunytak hozzátartozóinak.
Gondolatban Önökkel vagyunk ezekben a nehéz órákban” –
írta Orbán Viktor a francia államfőnek.
Az RTBF belga közszolgálati televízió a külügyre hivatkozva arról számolt be, hogy húsz, a dél-franciaországi városban tartózkodó belga állampolgár csütörtök este óta nem lép kapcsolatba országa hatóságaival. Didier Reynders belga külügyminiszter azonban, aki jelenleg a mongol fővárosban, Ulánbátorban részt vesz az Ázsia–Európa-csúcstalálkozón, közleményben tudatta: egyelőre nincs hitelt érdemlő értesülésük a nizzai terrormerénylet belga áldozatairól. Nizzai és marseille-i konzulátusaik ellenőrzik az ezzel kapcsolatos adatokat.
Az ABC amerikai hírtelevízió értesülései szerint két amerikai - apja és fia - vesztette életét a terrortámadásban, illetve egy ukrán és egy orosz állampolgár haláláról tájékoztatott a kijevi és a moszkvai külügyminisztérium.
Izrael határozottan elítéli a borzalmas nizzai terrortámadást – áll Benjámin Netanjahu miniszterelnök pénteken kiadott közleményében. Az izraeli kormányfő szerint a csütörtök esti nizzai merénylet "ismét arra emlékeztet minket, hogy a terror bárhol lecsaphat, és mindenütt harcolni kell ellene".
"Az izraeliek egységesen a francia nép mellett állnak. Osztozunk gyászukban, és mielőbbi gyógyulást kívánunk a sebesülteknek" - áll a hivatalos közleményben. Netanjahu azt is hangsúlyozta, hogy Izrael kész segíteni a francia kormánynak a gonosz elleni harcában a győzelem kivívásában.
2001. szeptember 11., vagyis az amerikai WTC elleni terrortámadás óta tizennyolc nagyobb merénylet történt Európában, ezeket ebben a cikkben szedtük össze.
A Bajnokok Ligája harmadik selejtezőkörének a sorsolása előtt Nizzában egyperces néma csenddel emlékeztek a 84 halálos áldozattal járó terrortámadás áldozataira.
A nizzai terrortámadás nyomán a hatóságok áttekintik a Londonban érvényes biztonsági intézkedéseket - mondta a londoni polgármester. Sadiq Khan azt mondta: szeretné biztosítani a londoniakat arról, hogy ő és a Scotland Yard főparancsnoka, Bernard Hogan-Howe mindent megtesznek a főváros lakóinak biztonsága érdekében.
A leghatározottabban elítélték az arab és muzulmán országok – köztük Szaúd-Arábia, Afganisztán és Pakisztán – is a nizzai merényletet, és támogatásukról biztosították Franciaországot a terrorellenes küzdelemben. A közelmúltban szintén véres terrortámadásokat megélt Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek szolidaritásáról és támogatásáról biztosította Franciaországot, legyen szó bármilyen intézkedésről. A két arab ország Franciaországgal együtt tagja annak az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíciónak, amely az Iszlám Állam szíriai és iraki felszámolására szerveződött.
Bár a támadás elkövetését még egyetlen csoport sem vállalta magára, Francois Hollande francia elnök leszögezte, hogy egész Franciaországot az iszlamista terrorizmus fenyegeti.
A szunnita iszlám világ szellemi központjának számító kairói al-Azhar mecset és egyetem is elítélte közleményében a történteket, és egységre szólított fel annak érdekében, hogy a világ megszabaduljon a terrorizmustól. "Ezek az irtózatos támadások ellentmondanak az iszlám tanításainak."
A londoni parlamenten, a nizzai áldozatok emlékére.
Tunézia "határozottan elítélte a gyáva támadást", amit ráadásul egy tunéziai állampolgár követett el. Az elnök szolidaritásra szólított fel a terrorizmus elleni küzdelembenm és részvétét fejezte ki Franciaország felé.
A Wizz Air az alábbi közleményt adta ki a terrortámadással kapcsolatban: „A Wizz Air jelenleg heti két, hétfőnként és péntekenként közlekedő járattal működteti Budapest-Nizza útvonalát. Azoknak az utasoknak, akik úgy döntenek, hogy ma, július 15-én, vagy hétfőn, július 18-án nem utaznak Nizzába, lehetőségük van díjmentesen átfoglalni utazásukat későbbi időpontra, vagy kérhetik a jegy árának jóváírását WIZZ accountjukon, amelyet egy későbbi foglalásnál használhatnak fel."
A csütörtök éjjeli nizzai terrortámadás megerősíti annak szükségességét, hogy megsokszorozzuk erőinket a terrorizmus elleni küzdelemben - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
A tárcavezető - aki Ulánbátorban részt vesz az Ázsia-Európa csúcstalálkozón (ASEM) - azt mondta: a Külgazdasági és Külügyminisztérium a lehető leghatározottabban elítéli a terrorcselekményt, amely egyúttal megerősíti a terrorizmus elleni küzdelem szükségességét. Magyarország a terrorellenes nemzetközi küzdelemből erején felül kiveszi a részét - tette hozzá.
A washingtoni Kongresszussal, a terror ellen, NATO-erőket felhasználva – már ha elnökké választják novemberben. A Fox Newsnak adott interjújában a republikánus elnökjelölt azt mondta: „Ha megnézzük, ez egy háború, ami különféle helyekről érkezik, és
egyenruha nélküli emberekkel van dolgunk.
Régebben volt egyenruha, és tudtuk kivel harcolunk."
Trump egyébként a nizzai támadás miatt elhalasztotta a bejelentést arról, hogy Mike Pence indianai kormányzó lesz az alelnökjelöltje.
A U2 frontembere a sétány egyik éttermében vacsorázott, amikor a gázolásos terrortámadás történt. Bonónak egyébként háza van a francia Riviérán.
A nizzai merénylőt magányos, néma embernek ismerték a szomszédai. Az AFP-nek nyilatkozva azt mondták: a hivatásos sofőrként dolgozó Mohamed Lahouaiej Bouhlel nem tűnt vallásosnak, gyakran viselt rövidnadrágot.
A terrorizmust meg kell fékezni, Anglia Franciaország mellett áll, a nizzai terror sokkoló, horrorisztikus tett volt - mondta az új brit kormányfő.
Mohamed Lahouaiej Bouhlelnek hívják azt a 31 éves, tunéziai származású férfit, aki elkövette a nizzai gázolásos merényletet – jelentette a Nice-Matin című helyi napilap hivatalos forrásokra hivatkozva. A lap tudomása szerint a francia hatóságok házkutatást tartottak a rendőrök által lelőtt merénylő észak-nizzai lakásán. Az ő személyazonosító okmányait találták meg a legalább 84 ember életét kioltó nizzai tömeggyilkossághoz használt fehér teherautóban. Legfrissebb információk szerint találtak még egy személyi igazolványt is a teherautóban, de a hatóságok egyelőre nem közölték, hogy kié a másik okmány.
A hivatásos sofőrként dolgozó Bouhlel erőszakos cselekmények miatt ismert volt a hatóságok előtt, de radikalizálódására nem figyeltek fel. A nyomozók az elkövetkezőkben megpróbálják azonosítani az esetleges bűntársait, a férfi hozzátartozóinak rendőrségi kihallgatása jelenleg is zajlik.
Félárbócra eresztették a zászlókat a budapesti francia nagykövetség épületén is, a kerítéshez többen virágokat vittek.
Spanyol és olasz kollégáik után a német rendőrök is bejelentették, hogy megerősítik az ellenőrzést a francia határszakaszon. Tobias Plate belügyi szóvivő később pontosított: nem a határon, hanem a határ térségében végzett ellenőrzés megerősítését rendelték el a nizzai támadás miatt. "A terrorfenyegetettség a nizzai támadás után Németországban alapvetően változatlan, azaz továbbra is magas. Az ország változatlanul az iszlamista terror célkeresztjében van" – fogalmazott a szóvivő.
Másik ötvenet a nizzai gyerekkórházban kellett ellátni, többen közülük válságos állapotban vannak - értesült a Sky News.
Hans-Cristian Strache, az Osztrák Szabadságpárt vezetője legfrissebb Facebook-bejegyzésében azt írta, hogy ki kellene utasítani Európából a radikális iszlám híveit, és fel kell számolni a szervezetrendszerüket.
A Nice-Matin szerint tűzszerészek vizsgáltak egy Volvo kamiont Nizza külvárosában, a Torino felé vezető 84-es úton, majd felrobbantottak egy csomagot.
A teherautó az Open Troc nevű bútorlerakatnál áll, 100 méterre egy olyan háztól, amit épp a rendőrség kutat át. Az épületet evakuálták.
Épségben találta meg a merénylet okozta pánikban elveszített nyolc hónapos kisbabáját egy család a Facebookon közzétett és több ezrek által megosztott felhívásnak köszönhetően. "A tömegben elveszítettük a kisfiunkat. Kék babakocsiban volt. Osszátok meg az információt!" - tették közzé az egyik hozzátartozó a közösségi hálón a felhívást, mellékelve a kisfiú fényképét. Egy fiatal nő megtalálta, és hazavitte magával a gyereket, ezután belépett a Facebookra és megtalálta a baba fényképét. Azonnal kapcsolatba lépett a szülőkkel.
Egy Nizzában dolgozó magyar férfi mellett száguldott el a kamion, ő nem sérült meg. Az Origónak elmondta, hogy a máskor nyüzsgő város szinte kiürült a támadás másnapjára, alig vannak emberek az utcákon. A magyar szemtanú élményeiről bővebben itt olvashat>>>
Amíg a bűnügyi helyszínelők nem végeznek, a holttestek kék nejlonnal letakarva fekszenek a sétányon.
Nizzába érkezett Francois Hollande, francia köztársasági elnök és Manuel Walls miniszterelnök, hogy megnézzék a merénylet színhelyét. A Pasteur-kórházban meglátogatták a sérülteket, és továbbmentek a prefektúrára, ahol találkoznak a mentés és a biztosítás irányítóival.
Egy gazdátlan csomag keltett gyanút – írja az RT. A repteret evakuálták, a terminálban pedig katonák járőröznek.
Legfeljebb bruttó 10 ezer forintot jóváír a Vodafone és a Telenor a nizzai gázolásos merényletet követő órákban Franciaországban roamingoló ügyfeleinek.
A Vodafone jóváírása a 2016. július 14-én 19 órától július 15-én 10 óráig terjedő időszakban bonyolított SMS- és hívásforgalomra, a Magyarországra és Franciaországon belülre indított hívásokra, valamint a Franciaországban fogadott hívásokra vonatkozik.
A Telenor szintén legfeljebb 10 ezer forintig írja jóvá utólagosan azon kártyás és számlás ügyfeleinek a forgalmát, akik 2016. július 14-én 20 óra és 2016. július 15-én 20 óra között francia hálózatot használva hívást fogadtak vagy kezdeményeztek.
Együttérzését és szolidaritását fejezte ki Kövér László, az Országgyűlés elnöke a francia Nemzetgyűlés és a francia Szenátus elnökének a nizzai terrortámadás miatt. Kövér László Claude Bartolone-nak, a Nemzetgyűlés elnökének és Gérard Larcher-nak, a Szenátus elnökének azt írta, hogy mély megrendüléssel értesült a csütörtök esti nizzai vérengzésről.
Franciaország továbbra is a célpontja ezen értelmetlen cselekményeknek, de az egész európai közösség is érintette. "Ezért is szeretném kifejezni, a saját és a Magyar Országgyűlés minden tagja és az azt képviselő teljes nemzet nevében a legnagyobb határtalan undorunkat e barbár támadással szemben, valamint mély őszinte együttérzésünket a családok és az áldozatok hozzátartozóinak, és a legteljesebb szolidaritásunkat Franciaországgal a nemzetközi terrorizmus felbujtói, finanszírozói vagy végrehajtóival szemben folytatott küzdelemben" – fogalmazott Kövér László.
Többnyire Franciaországban élt a hivatásos sofőrként dolgozó Bouhlel, aki a Guardian értesülése szerint utoljára négy éve járt Tunéziában. A Sky News a tunéziai hatóságokra hivatkozva azt írja, hogy nős volt, három gyermek apja, és Masakin városában élt.
Közben szomszédaitól az is kiderült, hogy magányos, csendes ember volt, nem nézett ki mélyen vallásosnak, gyakran jár rövid nadrágban, szeretett táncolni, és szerette a nőket. Úgy tudták, hogy válófélben volt Tunéziában élő feleségétől, és emiatt utóbb depresszióban szenvedett, és időnként eléggé agresszívan viselkedett. Tudomásuk szerint állandóan anyagi gondjai voltak.
Magyarországon nem emelkedett a biztonsági készültségi szint a nizzai terrortámadás miatt, ugyanakkor megerősítik a magyarországi francia érdekeltségek őrzését - mondta Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági tanácsadója az M1-en, miután a nizzai merénylet miatt ülésezett a terrorellenes koordinációs bizottság.
Ezt az információt kapta az AFP a nizzai városházától. A július 14-i nemzeti ünnep alkalmából megtelt tengerparti sétányt, a Promenade des Anglais-t, ahol a terrortámadás történt, egyelőre lezárva tartják.
Ferenc pápa Twitter-üzenetben közölte, hogy imádkozik a nizzai terrortámadás áldozataiért és családtagjaikért.
A francia elnök legfrissebb tájékoztatása szerint a nizzai merénylet sebesültjei közül 50-en kritikus állapotban vannak. Francois Hollande megerősítette, hogy 84 halálos áldozat van, és terrortámadásnak nevezte a nizzai akciót.
Egy átlagos nyári napon zsúfolásig lenne emberekkel a francia Riviéra emblematikus tengerpartja emberekkel, a terrortámadás másnapján azonban a környék zárva, üres a strand, és Nizzában is kevesen járnak az utcákon.
Lemondta péntekre tervezett nizzai koncertjét Rihanna a terrortámadás miatt.
A tragikus események miatt a tervekkel ellentétben nem lesz koncertem. Együttérzünk az áldozatokkal és a családjaikkal"
- fogalmazott a popsztár az Instagram-oldalán.
A Nizzai Dzsesszfesztivált sem tartják meg, szombaton kezdődött volna.
Az olaszországi orosz nagykövetség megerősítette, hogy a nizzai támadásnak volt egy orosz áldozata is. Viktorija Szavcsenko a moszkvai pénzügyi akadémián tanult. A 84 halálos áldozatot követelő támadásnak ukrán, amerikai, belga és örmény áldozata is volt.
A francia hatóságok legfrissebb összesítése szerint 188 embert ápolnak kórházban a nizzai támadás miatt. Közülük 48-an vannak intenzív osztályon – olvasható a Guardian honlapján.
Szabadság, egyenlőség, testvériség – olvasható egy autópályán.
Átmenetileg teljesen kiürítették, és katonák vették körül a nizzai repülőteret pénteken egy elhagyott poggyász miatt, de a zárlatot később feloldották, miután sikerült megtalálni a poggyász gazdáját, és visszaadták neki a csomagot.
A nizzai a harmadik legnagyobb repülőtér Franciaországban.
Az Európai Parlament főépülete előtt lobogó 29 közül félárbócra eresztették Franciaország és az Unió zászlaját.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és amerikai kollégája, John Kerry együtt keresték fel a moszkvai francia követséget.
Ma este, 22 óra 30 perctől, a háromnapos nemzeti gyász alatt, a nizzai áldozatok – köztük a három német, két amerikai, illetve egy-egy orosz, ukrán, örmény és svájci halott – emlékére. A hírt Párizs főpolgármestere, Anne Hidalgo tweetelte.
Erről egy rendőrségi forrás beszélt az AFP-nek. Részleteket nem közölt, de a nyomozók minden bizonnyal Mohamed Lahouaiej Bouhlel, a 31 éves gyilkos motivációit igyekeznek kideríteni.
Az M6 francia tévécsatorna információi szerint le volt zárva a gépjárműforgalom elől a gázolásos terrortámadás helyszíne, a Promenade des Anglais sétány, a biztonsági szolgálat mégis beengedte a teherautót. A merénylő ugyanis azt állította, hogy jégkrémet szállít.
Emelkedhet a halottak száma – erről François Molins párizsi főügyész beszélt sajtótájékoztatóján. Az általa ismertetett legfrissebb adatok szerint a nizzai támadásban 84-en haltak meg – köztük 10 gyerek –, a sérültek száma pedig 202, közülük 52-en kritikus állapotban vannak, 25 embert az intenzíven kezelnek.
Az ügyész megerősítette, hogy a merénylő a 31 éves tunéziai állampolgár, Mohamed Lahouaiej Bouhlel, aki
„teljesen ismeretlen” volt eddig a hírszerzés előtt.
A csütörtök este használt hűtőkamiont hétfőn vette bérbe két napra. A vele végzett ámokfutás alatt többször rálőtt három rendőrre.
Molins szerint, bár még senki nem vállalta magára a felelősséget, de
őt a történtek a terrorszervezetek módszereire emlékeztetik.
A merénylet után indult nyomozás a többi között azt igyekszik kideríteni, hogy Bouhlelnek voltak-e társai, köze volt-e bármilyen terrorszervezethez, illetve hogy honnan szerezte a kézifegyvert, amivel a rendőrökre tüzelt.
A The Guardiannak nyilatkozott az egyik nizzai orvos. Állítása szerint három-négy gyerek is élet és halál között van, jelenleg küzdenek az életükért. A sérült gyerekek nagyon súlyos sérülésektől - csonttörések, belső vérzések - szenvednek.
Virágcsokrokat, koszorúkat visznek az emberek a nizzai gázolásos merénylet áldozatainak emlékére a helyszínhez közeli pálmafához.
Franciaország kérésére a terrorizmus elleni harc kérdését is felvették az európai uniós tagországok külügyminiszterei hétfői brüsszeli tanácskozásának napirendjére - közölte a minisztereket tömörítő Tanács pénteken.
Bédzsi Káid esz-Szebszi tunéziai köztársasági elnök pénteken határozottan elítélte és gyáva tettnek nevezte azt a nizzai gázolásos merényletet, amelyet előző nap egy Franciaországban élő tunéziai állampolgár követett el.
A The Guardian cikke szerint idén márciusban állt bíróság előtt a nizzai merénylő, miután összeverekedett egy közúti incidens után egy másik férfivel. Mohamed Lahouaiej Bouhlel - miután ez volt az első ügye - hat hónapos felfüggesztett börtönbüntetést kapott. Hetente egyszer kapcsolatba kellett lépnie a rendőrséggel, ezt meg is tette. A Reuters elérte a merénylő bátyját is, aki még mindig kételkedett abban, hogy a testvére volt az elkövető. "Miért tett volna ilyet? Tegnap óta hívjuk őt telefonon, de nem veszi fel" - mondta.
Manuel Valls francia miniszterelnök közölte, hogy mintegy 26 ezer főt mozgósítanak a fokozott biztonsági készültség fenntartása érdekében. A tartalékosok mozgósításának az idejéről, folyamatáról és pontos számukról a francia csendőrség vezetősége dönt. A védelmi minisztérium szerint a több mint 200 ezer tartalékos egy részének a mozgósítása lehetővé tenné a francia erők számára, hogy egyszerre több műveletet hajtsanak végre.
A Franciaországban történtek miatt Washingtonban és New Yorkban megerősítették a biztonsági intézkedéseket. Mindkét nagyvárosban megnövelték az utcán járőröző rendőrök létszámát, szigorúbban ellenőrzik a repülőtereket, hidakat, aluljárókat, tömegközlekedési eszközöket és közlekedési csomópontokat. Andrew Cuomo, New York állam kormányzója a pénteki sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a nizzai terrorakció "nemcsak Franciaország, hanem a demokrácia elleni támadás" volt. "New York Franciaország mellett áll a terrorizmus elleni küzdelemben" - szögezte le a demokrata párti kormányzó.
A Fehér Ház szóvivője, Josh Earnest sajtótájékoztatóján bejelentette: Barack Obama telefonon hívta fel Francois Hollande francia államfőt, együttérzését hangsúlyozta, és felajánlotta az Egyesült Államok támogatását. Earnest közölte, hogy Obama elnök "biztonságpolitikai együttműködést" ajánlott a nizzai merénylet felderítéséhez. Hozzátette, hogy az amerikai hírszerzés és biztonsági szolgálatok munkatársai állandó kapcsolatban vannak francia kollégáikkal.
A nizzai terrortámadás elkövetőjének - " ilyen vagy olyan módon" - köze volt a radikális iszlámhoz - jelentette ki pénteken Manuel Valls francia miniszterelnök.
Igen, ez egy terrorista cselekmény volt, és meglátjuk, milyen szálak kötötték terrorista szervezetekhez"
- tette hozzá. Valls nyilatkozatától eltérően Bernard Cazeneuve francia belügyminiszter azt közölte: egyelőre nem tudják megerősíteni a hatóságok, hogy a támadó indítéka összefüggésben lenne a radikális iszlámmal.