Élő közvetítésünk az orosz-ukrán háború 889. napjáról.
Magyarország területére 2024. július 30-án az ukrán-magyar határszakaszon 6319 fő lépett be. A román-magyar határszakaszon belépők közül 6686 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett.
A beléptetettek közül a rendőrség 55 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást.
A Volin régióba látogató ukrán elnök arról beszélt, hogy az iskolaépületek megerősítésével, menhelyek kialakításával az a céljuk, hogy a szeptembertől kezdődő tanévet - távoktatás helyett - normál iskolában kezdhessék a gyerekek. Ukrajna kormánya utasítást adott a menedékházak építésének felgyorsítására.
"Régióink többsége jelentős lehetőségeket kínál új energiatermelés létrehozására. Már léteznek hitel- és támogatási programok, különféle támogatási formák partnereinktől – a legtöbb közösség megtalálja a saját lehetőséget, hogy nagyobb energiakapacitást biztosítson az embereknek" - mondta napi videójában az ukrán elnök, aki emlékeztetett: állami szinten is dolgoznak az energetikai létesítmények védelmén.
Az Egyesült Államok és szövetségesei által Ukrajnának szállítandó F-16-os vadászgépeket fejlett amerikai fegyverekkel, köztük levegő-föld rakétákkal, nagy hatótávolságú irányított bombacsomagokkal és levegő-levegő rakétákkal, köztük AMRAAM-mal és AIM-9X-el fogja felfegyverezni - értesült a Wall Street Journal.
Az első F-16-osok idén nyáron érkeznek Ukrajnába, amelyeket európai országokban és az Egyesült Államokban kiképzett ukrán pilóták repülnek majd.
Az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy erői elfoglalták Pivdenne települést a kelet-ukrajnai Donyeck régióban. Toreckkel, egy ukrán fellegvárral szomszédos, amelyet az oroszok megpróbálnak elfoglalni. Ukrán katonai bloggerek azt mondták, hogy Toreck környékén heves harcok zajlottak, orosz katonák kis csoportokban próbáltak beszivárogni. Az ukrán katonai vezérkar egy késő esti jelentésében nem hivatkozott Pivdenne-re, de azt mondta, hogy az oroszok többször is megpróbálták áttörni az ukrán védelmet Pokrovszknál, egy másik, nyugatabbi településnél.
Az ukrán hadsereg közölte, hogy sikeresen eltalált egy orosz olajraktárat a Kurszk régióban található Vozy településen. A depót az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SBU) és más erők közös hadműveletében vették célba – közölte a katonai vezérkar. A kurszki régió megbízott kormányzója szerint rakétatámadás történt.
Ukrajna energetikai helyzete javul, mondták tisztviselők, miközben az erőműveket célzó orosz támadások hullámaival küzdenek. Az Ukrenergo állami áramszolgáltató szerint július 30-a volt a hónap első napja, amikor nem volt áramszünet. „Ha nem lesz több ágyúzás, minimális korlátozásokkal, vagy egyáltalán nem lesz áramszünet a következő három hónapban” – mondta Jurij Bojko, a Shmygal tanácsadója, az Ukrenergo felügyelőbizottságának tagja.
Ukrajna villamos energiát importált az EU-ból, hogy betöltse a termelési hiányt. Denisz Smihal miniszterelnök azt mondta, Ukrajna folytatja az őszi-téli időszakra való felkészülést és az alternatív termelési források kifejlesztését.
Oroszország több hullámban támadta drónokkal szerdára virradóra Kijevet, július hónapban a hetedik, a háború folyamán pedig az egyik legnagyobb ilyen jellegű támadásában - közölte szerdán az ukrán főváros katonai közigazgatása.
A dróntámadások miatt szinte az egész éjszaka légiriadó volt az ukrán fővárosban.
A légvédelem ukrán jelentések szerint mintegy harminc drónt semmisített meg.
Ez volt "az egyik legmasszívabb Ukrajna ellen harci drónokkal intézett támadás az egész háború alatt" - írta Szerhij Popko, a kijevi katonai közigazgatás vezetője a Telegram üzenetküldő alkalmazáson. "A jelen pillanatban az operatív jelentés szerint nincsenek áldozatok, sem károk Kijevben" - közölte.
Elmondta, hogy helyi idő szerint kedden 23.00 órától (közép-európai idő: 22.00) Kijev, valamint Ukrajna központi és keleti területein légiriadót rendeltek el. Popko szerint
a légvédelem az éjszaka folyamán több alkalommal is akcióba lépett, és elhárította a Kijev felé tartó drónokat.
Vitalij Klicsko, Kijev polgármestere szerint a támadások több irányból is érkeztek.
Orosz hírügynökségek katonai forrásokra hivatkozva ukrán katonai repülőterek és raktárak ellen intézett támadásokról tettek jelentést. Emellett beszámoltak Ukrajnából orosz területre indított 19 drón lelövéséről is. (MTI)
Az ukrán légvédelem az éjszaka folyamán lelőtte mind a 89 Shahed típusú, Oroszország által tömeges támadásban indított támadó drónt, valamint egy Kh-59-es rakétát - jelentette az ukrán légierő július 31-én.
Az ukrán kormány meghívta Vang Ji kínai külügyminisztert Ukrajnába, közölte Ukrajna külügyminisztériuma. Ji és ukrán kollégája, Dmitro Kuleba Kínában találkozott a múlt héten.
Oroszország több hullámban támadta drónokkal szerdára virradóra Kijevet, valamint a dél-ukrajnai Dnyipro és Mikolajiv régiókat, ez
júliusban a hetedik, a háború folyamán pedig az egyik legnagyobb ilyen jellegű támadás volt, amelyben 89 orosz drón vett részt
- közölte szerdán az ukrán főváros katonai közigazgatása.
A támadások miatt szinte egész éjszaka légiriadó volt az ukrán fővárosban, ahol a légvédelem ukrán jelentések szerint két hullámban az összes, több mint 40 drónt megsemmisítette. Az ukrán légierő közölte, hogy
a dél-ukrajnai Dnyipro régió felett hat, Mikolajiv régió felett pedig további négy drónt semmisítettek meg, illetve az éjszakai támadásokban részt vevő 89 drónt kivétel nélkül sikerült lelőniük.
Hozzátették: egy Ch-59 típusú manőverező robotrepülőgépet is megsemmisítettek.
Ez volt "az egyik legmasszívabb Ukrajna ellen harci drónokkal intézett támadás az egész háború alatt" - írta Szerhij Popko, a kijevi katonai közigazgatás vezetője a Telegram üzenetküldő alkalmazáson. "A jelen pillanatban az operatív jelentés szerint nincsenek áldozatok, sem károk Kijevben" - közölte.
Elmondta, hogy helyi idő szerint kedden 23.00 órától (közép-európai idő: 22.00) Kijev, valamint Ukrajna központi és keleti területein légiriadót rendeltek el. Popko szerint a légvédelem az éjszaka folyamán több alkalommal is akcióba lépett, és elhárította a Kijev felé tartó drónokat.
Vitalij Klicsko, Kijev polgármestere szerint a támadások több irányból is érkeztek.
Orosz hírügynökségek katonai forrásokra hivatkozva ukrán katonai repülőterek és raktárak ellen intézett támadásokról tettek jelentést. Emellett beszámoltak Ukrajnából orosz területre indított 19 drón lelövéséről is.
Ukrajna júniusban mutatta be hivatalosan a pilóta nélküli rendszerekkel felszerelt haderőit, miután Zelenszkij elnök februárban rendeletet adott ki, amelyben elrendelte a fegyveres erők egy különálló részlegének létrehozását, amelynek feladata a drónműveletek javítása.
„Elég nagy gyártókapacitással rendelkezünk, ma már több mint 3 millió különböző típusú drónt tudunk gyártani” - mondta Hanna Hvozdiar stratégiai ipari miniszterhelyettes.
Az elmúlt nap során az Ukrajnát ért orosz támadásokban legalább két ember meghalt, és legalább kilencen megsebesültek, köztük egy gyermek - jelentették az ukrán regionális hatóságok július 31-én.
Ukrajna rendelkezik azzal a termelési kapacitással, hogy évente több mint 3 millió drónt állítson elő, de ehhez külföldi finanszírozásra van szüksége - közölte július 30-án Hanna Hvozdiar ukrán stratégiai ipari miniszterhelyettes.
Ukrajna „az egyik legnagyobb kibertámadást” hajtotta végre Oroszország ellen - írja a Kyiv Independent.
A széleskörű DDoS-támadás július 23-án kezdődött, és megzavarta Oroszország vezető bankjainak, fizetési rendszereinek, közösségi hálózatainak, kormányzati oldalainak és más oldalaknak a szolgáltatásait.
Csehország az Ukrajnának nyújtott segítségért cserébe további 15 darab Leopard 2A4 típusú harckocsit kap Németországtól. Az erre vonatkozó cseh-német megállapodást szerdán írták alá Prágában a két ország védelmi minisztériumainak képviselői.
Az Ukrajnának nyújtott fegyverekért és hadianyagokért Csehország már korábban kapott a németektől 15 darab Leopard harckocsit. A szállítmány értéke 3,85 milliárd korona (61,6 milliárd forint) volt - írta korábban a prágai sajtó.
A második német adomány első része az év végén, a további harckocsik pedig 2026 elejéig érkeznek meg Csehországba. Ennek az adománynak az értékét a felek nem hozták nyilvánosságra.
Csehország egy tavaly júliusi miniszteri szintű megállapodás alapján további 77 darab Leopard harckocsit szeretne vásárolni Németországtól, mégpedig a legújabb 2A8 verzióból. Ezekért a német harckocsikért Csehország 52,1 milliárd koronát (833,6 milliárd forint) fog fizetni.
További drónok roncsait találták meg szerdán a Duna romániai partján, a Tulcea megyei Ceatalchioi település közelében - közölte a román védelmi minisztérium.
Az "ukrán kikötői infrastruktúra és civil célpontok ellen intézett múlt heti orosz dróntámadások" nyomán a védelmi tárca, a honvédelmi, nemzetbiztonsági és közrendvédelmi rendszer más, specializált alakulataival közösen módszeresen folytatta azoknak a térségeknek az átfésülését, ahova a lakossági bejelentések szerint dróndarabok hullhattak.
Eddig a Tulcea megyei Plauru és Periprava közelében találtak drónokból származó roncsokat. A terepen végzett keresés egyelőre nem igazolta azokat a bejelentéseket, amelyek szerint Niculitel és Chilia községek területén is dróndarabok csapódtak be.
A tárca közleménye szerint valamennyi igazolt és feltételezett becsapódási helyszín a lakott területeken kívül található, nem történt személyi sérülés és nem keletkeztek károk az infrastruktúrában sem.