A szlovák fuvarozók egyelőre elálltak a tervezett közúti tiltakozásoktól, miután a legnagyobb szlovák olajfinomító, a Slovnaft kútjainál keddtől olcsóbban adják az üzemanyagot. Keddtől a Slovnaft-Benzinol kutaknál az összes benzinfajta 0,30 koronával, a gázolaj pedig 0,50 koronával olcsóbb literenként. A legolcsóbb benzin új ára 34,30 korona, a legdrágábbé 37,10 korona, a dízelolaj pedig 34,40 korona. Hétfőn a szlovák kormány engedett a fuvarozók követeléseinek, elismerte, hogy a követeléseik jogosak, és megígérte: nem növeli tovább az üzemanyag áfáját, és közelebb hozza egymáshoz a motorbenzin és a gázolaj igen eltérő áfájának arányát.
A Petrol szlovén olajvállalat keddtől átlagosan 4,4 tolárral (106 tolár=1 márka) növelte a motorbenzinek fogyasztói árát. Az áremelést egy nappal azután vezették be, hogy az Andrej Bajuk vezette kormány megállapodott az útelzárásokkal fenyegetőző közúti fuvarozókkal a dízelolaj árának literenként 6 toláros csökkentéséről. Az OMV Istrabenz még nem jelentett be áremelést szlovéniai benzinkútjainál. A fuvarozókkal kötött megállapodás alapján a dízelolaj literjét 153 tolárért árusítják.
Gordon Brown brit pénzügyminiszter kedden visszautasította a fuvaros tiltakozómozgalom ultimátumát, hogy vagy két hónapon belül csökkenti az üzemanyagár adótartalmát, vagy újra megbénítják az országot, mint a múlt héten. Brown azt mondta a The Times keddi számában nyilatkozva, hogy nem teszi kockára Nagy-Britannia jelenlegi gazdasági stabilitását semmilyen tüntetésfenyegetés miatt. A pénzügyminiszter szokás szerint november elején ismerteti a parlamentben a következő évi költségvetés első körvonalait. Addig az elképzeléseket és a számokat hétpecsétes titokként kezeli. Így egyelőre nem tudható, hogy a novemberi fellépésekor szándékszik-e figyelembe venni a fuvarozók panaszait adómódosítási tervek formájában.
Európa-szerte Nagy-Britanniában a legdrágább az üzemanyag; a 80 penny (1,12 dollár) körüli benzinárak háromnegyede az adó. A kormány jelenleg olyan megállapodásra ösztökéli az olajtársaságokat, amely szerint a társaságok - a közszolgáltatók mintájára - mindenkor felelősek lennének az ellátásért. A tervet bonyolítja, hogy az olajtársaságok az utóbbi években kiszervezték az üzemanyag-szállítást független fuvarozóknak.
A spanyol parasztok kedden országszerte harmincnégy városban rendeztek kisebb-nagyobb tüntetéseket, és olajtárolók, közutak eltorlaszolásával fenyegetőztek. Miközben a gazdák egyre mérgesebben tiltakoznak, a halászok kedden feloldották a barcelonai kikötő hétfő reggel kezdett blokádját. A zárlatot jelképes gúnyolódásnak szánták a pénzügyminiszter nyilatkozata nyomán, amely szerint a magas üzemanyagár legjobb ellenszere a takarékos felhasználás. A halászok szóvivője úgy vélte, a legnagyobb takarékosság az, ha nem közlekednek a hajók.
Tapintatos tüntetést rendeztek az izraeli fuvarozók és taxisok kedden délelőtt az ország fő ütőerének számító tengerparti autópályán. A csigalassúsággal vonuló, rendőrautókkal biztosított kamion- és taxikonvoj egyelőre csak a lehetőségeket jelezte, de nem okozott különösebb fennakadást, mert a tüntetők csak a jobb oldali sávot foglalták el, és tüntetésük korai meghirdetésével arra is lehetőséget adtak, hogy aki tehette, elkerülje az autópályát a kétórás tiltakozás idején. A szállítók azért tiltakoznak, mert szombati hatállyal ismét emelkedett az üzemanyagok ára, a dízelolajé ezúttal 13 százalékkal.
Ehud Barak izraeli miniszterelnök kedden felkérte a fuvarosokat, hogy hagyják abba mozgalmukat. A kormányfő azzal érvelt, hogy Izraelben világviszonylatban az egyik legolcsóbb az üzemanyag. - De ha ez a konfliktus elfajul, személyesen fogok beavatkozni - toldotta meg érveit a miniszterelnök, nem részletezve, mit kíván tenni. Izraelben a dízelolaj feleannyiba kerül, mint Európában a legtöbb országban. A legújabb áremelés után az ára 2,4 sékel (0,60 dollár) literenként.
(MTI)
Korábban:
(2000.09.18.)