Tovább mélyültek a nézeteltérések a rabszolgaság kérdésében az ENSZ fajüldözés elleni konferenciáján. A rabszolga-kereskedelmért és rabszolgatartásért kártérítést követelő afrikai országok a volt gyarmatosítók egységfrontjával találták szemben magukat. Az Európai Unió tagállamainak diplomatái szerint az afrikai országok keményítettek álláspontjukon, és így nem világos, hogy sikerül-e közös nyilatkozatot elfogadni. A BBC tudósítója a dél-afrikai Durbanből azt jelentette, hogy Namíbia és Zimbabwe - egyesült államokbeli fekete csoportok támogatásával - keményvonalas álláspontot képvisel. Ennek értelmében bocsánatkérést és jóvátételt követelnek a rabszolgaságért, valamint az adósságok elengedését és további segélyeket.
A feszültség másik oka a Közel-Kelet megítélése. Franciaország, valamint a többi EU-tagállam követheti az Egyesült Államok és Izrael példáját, és kivonulhat a konferenciáról, ha továbbra is ilyen nyelvezetet használnak - mondta a francia miniszterelnök. (Jospin itt arra utalt, hogy Izraelt rasszista államnak nevezték) A minisztertanácson Jospin jelezte: uniós partnereikkel egyeztetve, órákon belül meghozzák a döntést, amennyiben Durbanben nem enyhül a kérdés körüli feszültség. Mint Jean-Jack Queyranne francia kormányszóvivő közölte, az európaiak távozása a konferencia kudarcát jelentené, és ez károsan befolyásolhatja a nyugati és fejlődő országok viszonyát.
Jean-Jack Queyranne arról számolt be, hogy a konferencián részt vevő uniós küldöttségek nagy erőfeszítéseket tesznek az új kompromisszumos formula kidolgozásáért, amit a világkonferencián elnöklő Nkosazana Dlamini-Zuma dél-afrikai külügyminiszter asszony kezdeményezett. Reméli, hogy ebből kiindulva elfogadható záróközlemény kerülhet tető alá. Végezetül leszögezte, hogy a cionizmus és a rasszizmus azonosságát erőltető korábbi szövegezési javaslatok szélsőségesek és nem támogathatók.
[origo]
Korábban:
Az USA nem tér vissza a durbani értekezletre