Több tucat harci gépet irányított az Egyesült Államok hadvezetése a Perzsa-öböl térségébe, hogy részt vegyen az egyelőre ideiglenesen "Infinite Justice" ("Végtelen Igazság")-nak keresztelt terrorizmusellenes hadműveletben. Az F-15-ös és F-16-os vadászgépek mellett több B-1-es és B-52-es bombázót, valamint felderítő és KC-135-ös légi utántöltő gépeket is átvezényeltek a környékre. A gépeknek szeptember 24-ig vagy 25-ig kell elfoglalni harcálláspontjaikat - írja az ABCNews. A repülők legkorábban csütörtökön indulnak el.
A harci gépek pontos rendeltetési helyét eddig nem közölték, a személyzet is csak annyit árulhat el, hogy áthelyezik őket, de hogy hova, az egyelőre titok. Az azonban bizonyos, hogy az Egyesült Államok a Közel-Keleten Kuvaitban, Bahreinban, Szaúd-Arábiában és Törökországban használhat légitámaszpontokat, gépeket telepítenek majd valószínűleg a brit fennhatóság alatt lévő, az Indiai-óceánban fekvő Diego Garcia szigetre is.
A CNN Pentagon-béli forrásokra hivatkozva azt közölte, hogy a napokban egy újabb mozgósításra is sor kerül, ennek köszönhetően a térségben több mint száz repülőgép állomásozik majd az anyahajók gépein kívül.
A Pentagon ez alkalommal - az Öböl-háború előtti készülődéssel ellentétben - jóval kevesebb részletet tesznek majd közzé arról, hogy mely támaszpontokra, milyen nagyságú haderőt telepítenek - mondták illetékesek. A USA Today szerint a következő hetekben számos haditengerészeti, légi és szárazföldi egységet vezényelnek a térségbe. Közöttük különleges egységek is szerepelnek, mint a haditengerészet SEAL kommandósai és a hadsereg Army Rangersei, akik megerősített helyek ostromára is ki vannak képezve.
Már a Perzsa-öböl térségében tartózkodik két repülőgép-anyahajó - a Carl Vinson és az Enterprise - is, fedélzetükön egyenként 75 repülőgéppel, továbbá egy harmadik hordozó is útban van: a Theodore Roosevelt tegnap futott ki a Virginiai Norfolkban található állomáshelyéről, tizenhárom egyéb - kísérő, rakétahordozó, és robotrepülőgép-hordozó - hajó társaságában. A Roosevelt hordozó eredeti célja a Földközi-tenger volt, és Rumsfeld védelmi miniszter közölte: a hordozó oda is megy majd, de lehet, hogy tovább halad kelet felé.
A Roosevelttel együtt a 26. expedíciós tengerész ezredet átvezényelték. A 15 ezer tengerész és tengerészgyalogos mozgósítása a hordozó elindulásával együtt a Pentagon szerint már korábban betervezett hadmozdulat volt. A közel-keleti támaszpontokra rendeltek több ezer főnyi kisegítő személyzetet is, de a mozgósítási parancs szárazföldi csapatokat nem érint.
A hadműveletek ideiglenes elnevezése, az "Infinite Justice", egy korábbi fedőnévre, az "Operation Infinite Reach"-re ("Végtelen Átkarolás Hadművelet)" utal. Ekkor a tanzániai és a kenyai amerikai nagykövetségek elleni bombamerényletet torolták meg cirkáló robotrepülőgépek bevetésével. Az 1998-as támadásban több afganisztáni kiképzőközpontot lőttek, körülbelül ötven Bin Laden-hívő vesztette életét. A terroristavezér megúszta a támadást.
[origo]