A cseh-brit kétoldalú megállapodás eredményeképpen rövid megszakítással július óta a prágai repülőtéren dolgozó brit bevándorlási hivatalnokok mostanáig homályos szempontok alapján fordítottak vissza egyes utasokat.
Az intézkedés, amelytől a két ország a Nagy-Britanniába irányuló csehországi roma menekültek számának mérséklődését remélte, nemzetközi felháborodást váltott ki, mert hamar nyilvánvalóvá vált, hogy a roma utasokat szinte automatikusan fordítják vissza.
A fent idézett brit miniszteri meghatalmazás bevándorlási- és a menekültügyek esetében kifejezetten előírja a származáson alapuló megkülönböztetést. Az "Etnikai vagy nemzetiségi származáson alapuló diszkrimináció" alcímet viselő, a faji kapcsolatok szabályozásáról szóló 1976-os törvényhez tartozó végrehajtási rendelet-kiegészítés értelmében a felsorolt népcsoportokhoz tartozó kérelmezők esetében szigorúbban lehet eljárni.
Ilyen nép vagy népcsoport többek között a kurd, a roma, az albán és az afgán. A Cseh Helsinki Bizottság reméli, hogy a brit bevándorlási tisztviselők prágai ténykedése hamarosan véget ér, mert a nyár végeztével évek óta mindig erősen csökken a menekültek száma.
Ezt a napokban Peter Hain brit külügyminiszter-helyettes sem cáfolta: Jan Kavan cseh külügyminiszterrel folytatott tárgyalásai kapcsán kijelentette, hogy ha valóban alábbhagy a menekülési kedv, a jelenleg aktív brit hivatalnokokat rendelkezési állományba vonják vissza.
Roma Sajtóközpont (RSK)
Korábban:
A csehországi romák az ENSZ-hez fordulnak
A cseh kormány szerint szervezik a romák kivándorlását
Hatott a csehországi romák tiltakozása
Diszkriminatív a cseh romák repülőtéri ellenőrzése