Bush szerint a Tartós Szabadság nevű művelet célja egyfelől annak lehetetlenné tétele, hogy Afganisztánt terrorista akciók bázisául használják, másfelől pedig a tálib rezsim katonai képességeinek csorbítása. Az elnök közölte, hogy a műveletekben az Egyesült Államokhoz csatlakozott Nagy-Britannia, de Kanada, Ausztrália, Németország és Franciaország is ígért erőket, amint a katonai művelet kiterjed. Jelezte, hogy több, mint negyven ország biztosított légtérhasználati, illetve leszállási jogot, ennél is több ország pedig megosztja a rendelkezésére álló hírszerzési értesüléseket. "A világ közös akarata támogat bennünket" - állapította meg.
George Bush emlékeztetett arra, hogy bő két héttel ezelőtt egyértelmű követelésekkel fordult a tálib vezetőkhöz: zárják be a terrorista kiképző táborokat, adják ki az al-Kaida hálózat vezetőit, engedjék el az igazságtalanul őrizetbe vett külföldieket, köztük amerikaiakat. "E követelések egyikét sem teljesítették. Most a tálibok meg fogják fizetni ennek az árát" - mondta az elnök.
A katonai célkitűzéseket illetően beszámolt arról, hogy szét kívánják rombolni nem csupán a terrorista kiképző táborokat, hanem a távközlési rendszert is, és ezzel meg akarják nehezíteni - az újabb terroristák kiképzése mellett - a gonosz terrorista tervek összehangolását.
Az elnök lehetségesnek nevezte, hogy a terroristák először mélyebbre ássák magukat búvóhelyeiken. "Katonai akciónk azt a célt is szolgálja, hogy megtisztítsa az utat azon állhatatos, átfogó és lankadatlan műveletek előtt, amelyek révén űzőbe kívánjuk őket venni, és igazságszolgáltatás elé akarjuk őket állítani" - hangoztatta.
Mindezek mellett - folytatta George Bush - Afganisztán elnyomott népe meg fogja tapasztalni az Egyesült Államok és szövetségesei nagyvonalúságát. "Miközben csapást mérünk a katonai célpontokra, élelmet, gyógyszert és ellátási cikkeket is leszórunk az éhezőknek és szenvedőknek. Az Amerikai Egyesült Államok barátja az afgán népnek, és barátja az iszlám hitnek, amit a világon csaknem egymilliárdan gyakorolnak. Az Egyesült Államok azoknak az ellensége, akik segítséget nyújtanak a terroristáknak. Azoknak a barbár bűnözőknek az ellensége, akik megszentségtelenítenek egy nagy vallást azzal, hogy a nevében gyilkosságot követnek el" - mondta.
Az elnök beszámolt arról, hogy a most megindított katonai akció csupán egy része - újabb frontvonala - annak a terrorizmusellenes küzdelemnek, amely a diplomácia, a hírszerzés, a terroristák javainak és pénzforrásainak befagyasztása, az ismert terroristák letartóztatása terén már korábban kibontakozott, méghozzá 38 ország részvételével.
"Ma Afganisztánra összpontosítunk, de a harc ennél szélesebb. Minden nemzetnek választania kell. Ebben a konfliktusban nincs tere a semlegességnek. Ha bármely kormányzat támogatja a törvényteleneket és az ártatlanok gyilkosait, akkor maga is törvényen kívülivé és gyilkossá válik. És amelyik erre a magányos útra lép, az saját pusztulása felé indul el" - figyelmeztetett az amerikai elnök.