A macedón kormány amnesztiát hirdetett a fegyverüket letett albán szakadárok, az albán Nemzeti Felszabadító Hadsereg (UCK) volt harcosai részére. Az amnesztiát az augusztus 13-án megkötött albán-macedón békemegállapodásban is előírja.
Az amnesztiát kormánynyilatkozat formájában hirdették ki, amely jóváhagyja Borisz Trajkovszki államfő augusztusi szándéknyilatkozatát.
"Az amnesztia politikai akaratot tükröz és élvezi támogatásunkat" - jelentette ki az albán nemzetiségű Xhevbed Nusufi miniszterelnök-helyettes.
A szintén albán etnikumú Bedredin Ibrahimi munkaügyi és társadalombiztosítási miniszter szerint ez a nyilatkozat minden állami intézményt arra kötelez, hogy tiszteletben tartsák az amnesztiát.
A szkopjei kormány macedón nemzetiségű miniszterei egyelőre nem nyilatkoztak.
Itthon a magyar csoport
Hazatért Macedóniából az a civil csoport, amely a begyűjtött fegyvereket semmisítette meg a NATO macedóniai küldetése idején.
A gödöllői Currus Rt. szakemberei vállalták a HM megbízásából a fegyverek megsemmisítését, ugyanis nagy szakmai gyakorlatuk van - mondta Spaics József, a csoport vezetője.
A munkát a macedóniai Krivolkában végezték az önkéntes csoport tagjai. Öt műhelyben összesen 3875, a NATO által begyűjtött kézifegyvert, két aknavetőt, két harci járművek és két tankot hatástalanítottak.
A fegyvereket apró darabokra szedték szét vagy felvagdosták. A még használható részeket Görögországba szállították, ahol másodlagos nyersanyagként hasznosítják a fém, a fa és műanyag elemeket.
A csoport tevékenysége összesen 509 millió forintba került, ezt az összeget a HM gazdálkodta ki saját pénzügyi keretéből.
A NATO főkapitánysága elégedett a magyarok tevékenységével.
A hazaérkezőket Homoki János, a HM politikai államtitkára fogadta Gödöllőn, és az ünnepség keretében egyperces néma megállással tisztelegtek Török László ezredes emléke előtt, aki azon a helikopteren utazott, amelyet Grúziában terroristák lőttek le a napokban.
Korábban:
Brüsszel elégedetlen a macedón fejleményekkel
Elindult a magyar csoport Macedóniába