Nem tartja magát bűnösnek Jaruzelski tábornok

Vágólapra másolva!
Wojciech Jaruzelski tábornok, volt lengyel államfő és nemzetvédelmi miniszter kijelentette, hogy büntetőjogi felelősség nem terheli őt az 1970 decemberi tengermelléki vérengzésért, de politikai és erkölcsi felelősséget érez az akkor történtekért.
Vágólapra másolva!

Jaruzelski csütörtökön tett részletes vallomást az ellene és hat vádlott-társa ellen kedden megkezdődött varsói perben. A 78 éves Jaruzelskit és a többi, egykori magas rangú katonai vezetőt az 1970 decemberi tengermelléki munkástüntetések véres leveréséért teszik felelőssé (legkevesebb 44 halott és több ezer sebesült). A fegyverhasználatra néhai Wladyslaw Gomulka, a Lengyel Egyesült Munkáspárt akkori vezetője adott utasítást, a nemzetvédelmi miniszter pedig Jaruzelski volt. A népi Lengyelországban nem történt felelősségre vonás a történtekért, erre csak az 1989-es fordulat után nyílt lehetőség.

A tárgyalás évekig tartó eljárási huzavona után idén májusban kezdődött meg Varsóban, de az ügyvédek beadványai és egyes vádlottak távolmaradása miatt többször elnapolták. Kedden tizedik kísérletre végre sikerült elkezdeni a pert, amelynek első két tárgyalási napja a vádirat felolvasásával telt el. Jaruzelski csütörtökön azt vallotta, hogy 1970 decemberében ő az események perifériájára került.

Gomulka - anélkül, hogy egyeztetett volna vele - Grzegorz Korczynski tábornokot küldte a tengermellékre rendteremtés céljából, aki alá tartoztak akkor a belügyi alakulatok. Korczynski december 15-én nem közvetlen felettesétől (Jaruzelskitől) kért engedélyt telefonon fegyverhasználatra, hanem Józef Cyrankiewicz akkori miniszterelnöktől. Jaruzelski kiemelte, hogy Gomulka arra utasította Cyrankiewiczet, hatalmazza fel Korczynskit a fegyverhasználatra az áremelések ellen tüntető tömeggel szemben. "A vád alaptalan, nem sértettem meg az alkotmányt, nem adtam parancsot fegyverhasználatra, nem követtem el bűncselekményt" - fejezte be négy és fél órás vallomását Jaruzelski.

A tábornok engedélyt kért arra, hogy felolvashassa 81 oldalas vallomását. Kérését azzal indokolta, hogy nem lesz alkalma az utolsó szó jogán elmondani védekezését, mert nem éri meg a per végét. Jaruzelski csütörtökön 57 oldalt olvasott fel, a többit a következő tárgyalásra, november 8-ra hagyta.

Gomulka döntését a fegyverhasználat engedélyezéséről Jaruzelski politikailag tévesnek, társadalmilag ártalmasnak és erkölcsileg elítélendőnek minősítette. Egyúttal védelmébe vette és gazdasági szempontból indokoltnak nevezte a tüntetéseket kiváltó áremeléseket. Utalt a tengermellékről akkoriban érkező drámai jelentésekre is, amelyek katonai épületek, pártházak megtámadásáról szóltak, valamint arról, hogy a tüntetők fegyveres felkelésre készülnek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!