A 13. napon már körülbelül 80 helyen lángol a bozót Ausztráliában. Ez a kontinens történetében az eddigi leghatalmasabb tűzvész. Eddig több mint félmillió hektárnyi területen semmisült meg a növényzet, ami katasztrófát jelent a vadvilág számára is.
A tűzoltók buldózerokat vetnek be: az aljnövényzetben próbálnak nagy csapásokat vágni, hogy a tűz ne terjedhessen tovább a házak irányába.
Sokan megtagadják, hogy elhagyják otthonukat a veszélyeztetett területen élők közül. Ők folyamatosan locsolják házaik tetejét. Máshol az autók útra készen állnak a házak előtt, hogy ha kiadják az utasítást, azonnal megkezdődhessen a település elhagyása.
A meteorológusok azonban arra figyelmeztetnek, hogy az átmeneti enyhülés csak nagyon rövid ideig fog tartani, utána ismét perzselő, 35 fokos meleg lesz, a szél pedig a hétvégén már akár 70 kilométer per órásra is erősödhet.
1994 jauárjában is voltak nagyobb tűzesetek, akkor azonban a hetedik napon eleredt az eső. Most azonban még napokig garantáltan nem várható csapadék. A tűzoltók szerint - még ha nem is melegedne az idő - még legalább egy hét, mire meg tudják fékezni a lángokat.
Eddig több mint 170 ház semmisült meg a lángokban karácsony óta, a kár körülbelül 36 millió USA-dollár. A tűz felét gyújtogatás okozta, eddig 26 személyt vettek őrizetbe.
A tűz a vadvilágot sem kíméli. A szakemberek szerint elsősorban a koalákat kell félteni, mivel a tűz a kevés eukaliptuszfa-állományt is tovább csökkenti. A Sydney környéki élőhelyük szintén megsemmisült.
Az 1994-es tűzvész idején körülbelül 100 faj képviselője pusztult el a Királyi Nemzeti Parkban, Sydeyben. Most attól félnek, a katasztrófa újra megismétlődik.
A jelzések szerint az erős szmog a madarakat sem kíméli, egyszerűen lehullanak a földre a füsttől és a stressztől.
Korábban: