Nem lesznek atomkísérletek Oroszországban

Vágólapra másolva!
Nem tervezi Moszkva az atomkísérletek felújítását. Az orosz vezetés attól tart, hogy Washington a világűrre is kiterjeszti a fegyverkezést.
Vágólapra másolva!

Oroszország nem tervezi, hogy felújítja atomfegyver-kísérleteit, mondta Ilja Klebanov, a fegyveriparért felelős orosz miniszterelnök-helyettes. Moszkvát ugyanakkor nyugtalanítja, hogy az Egyesült Államok nem ratifikálja az atomkísérletek betiltásáról szóló egyezményt.

Moszkvai katonai és diplomáciai források szerint csak idő kérdése, és Amerika felújítja atomkísérleteit a nevadai sivatagban.

Az orosz vezetés attól is tart, hogy Washingtonnak szándékában áll újra kiterjeszteni a fegyverkezést a világűrre. Erre abból is következetnek, hogy a hivatalos washingtoni szóhasználatban eltűnt a "korlátozott" jelző az amerikai rakétavédelmi tervekkel összefüggésben. Márpedig - vélik Moszkvában - hatékony rakétavédelmi rendszert nem lehet kiépíteni anélkül, hogy fegyvereket telepítsenek a kozmoszba. A földi rakétavédelmi rendszerek viszont, amelyek az interkontinentális ballisztikus rakéták támadását hivatottak kivédeni, ebben az esetben nem tudják szavatolni az adott országok - így Oroszország - biztonságát.

Klebanov szerint Moszkva figyelemmel kíséri azt, hogy "az egyik atomhatalom" felújítja-e atomkísérleteit. Úgy véli, a nukleáris fegyverekkel rendelkező államok által használt matematikai modellezés módszere teljességgel kiváltja az ilyen kísérleteket.

Az orosz törvényhozás alsóháza, az állami duma szerdán fordult határozatában Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz, hogy az államfő konzultáljon az orosz parlament mindkét házával az ország nemzetbiztonsági helyzetéről, illetve az esetleg szükségessé váló lépésekről azzal összefüggésben, hogy tavaly decemberben Washington egyoldalúan felmondta az 1972-ben megkötött, a rakétavédelmi rakétarendszerek kiépítését korlátozó szovjet-amerikai ABM-szerződést.

Az USA azzal az indokkal hátrált ki az egyezményből, hogy a washingtoni álláspont szerint "hidegháborús maradványt" jelentő szerződés gyakorlatilag ellehetetlenítené a nemzeti rakétavédelmi program végrehajtását.

A George W. Bush amerikai elnök bejelentése után Putyin visszafogottan azt nyilatkozta, hogy nincs veszélyben Oroszország biztonsága. Az orosz elnök akkor kiállt a mindkét ország által tervbe vett nagyarányú nukleáris fegyverzetcsökkentés mellett.

Moszkva többször is bírálta az - egyelőre nem hivatalos - amerikai elképzelést, hogy a leszerelt rakéták robbanófejeit nem semmisítik meg, hanem egyfajta "tartalékot" képeznek belőlük.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!