Kötelező nyelvtanfolyam bevándorlóknak

Vágólapra másolva!
Az ellenzék hevesen bírálja az osztrák kormány javaslatát a betelepülők integrációjáról. A javaslat akár a tartózkodási engedély megvonásával is szankcionálná azt, ha a bevándorló nem végzi el a kötelező német nyelvtanfolyamot. A bíráló szervezetek szerint a javaslat a bevándorlók családegyesítését sem könnyíti meg, a szezonmunkásokra vonatkozó tervezett szabályok pedig negatív hatással lennének az osztrák munkaerőpiacra.
Vágólapra másolva!

A betelepülők integrációjára kidolgozott új osztrák törvényjavaslat központi - és az ellenzék részéről hevesen bírált - eleme a kötelező német nyelvtanfolyam. A javaslatot hétfőn mutatta be Martin Bartenstein gazdasági és Ernst Strasser belügyminiszter, valamint Peter Westenthaler, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) frakcióvezetője Bécsben.

A tervezet szerint a nyelv mellett állampolgári ismereteket is közvetítő, legalább százórás tanfolyam 400 eurós díjának felét a bevándorló, másik felét az állam, illetve az úgynevezett kulcsmunkaerők esetében a munkáltató fizeti. Ha az illető négy év alatt nem tesz sikeres nyelvvizsgát, végső esetben a tartózkodási engedélyét is megvonhatják.

A javaslat változtat az úgynevezett kulcsmunkaerő - a vezető beosztásokban dolgozók - kategóriájának meghatározásán: az illetőknek az osztrák munkaerőpiacon keresett képzettséggel vagy különleges ismeretekkel kell rendelkezniük, és a fizetésüknek el kell érniük a járulékalapul szolgáló legmagasabb összeg - jelenleg 1962 euró - legalább 60 százalékát.

Az új tervezet sem mellékelne a tartózkodási engedélyhez munkavállalási engedélyt is, az azonban könnyítés, hogy a bevándorlók hozzátartozói öt év legális ausztriai tartózkodás után munkát is vállalhatnak. Újdonság az is, hogy a bevándorlónak egészségügyi bizonyítványt kell bemutatnia, ennek követelményeit azonban még nem dolgozták ki.

A szezonmunkásokkal kapcsolatban új, hogy ezt a kategóriát a továbbiakban a hagyományos szezonális ágazatokon - mezőgazdaságon és az idegenforgalmon - kívül másutt is alkalmazzák majd, ha a belföldi munkaerő-kínálat nem fedezi a szükségleteket. A munkáltató fél évre szóló engedélyt kap, amely legfeljebb fél évvel hosszabbítható meg, utána azonban ugyanaz a munkás legkorábban két hónap múlva kérhet újra engedélyt.

A zöldek után hétfőn a Caritas és a Diakónia elnevezésű karitatív szervezetek is bírálták a kormány tervezetét, amelyet szerintük az a meggyőződés hat át, hogy a bevándorlók nem akarnak integrálódni. Különösen éles kritikák érték a tervezetet azért, mert nem könnyíti meg a bevándorlók családtagjainak Ausztriába jövetelét, vagyis a családegyesítést. Bírálta a két szervezet a szezonmunkásokkal foglalkozó részt is, mivel szerintük az új szabályozás olcsó, másodosztályú munkaerőcsoportot teremt, amely nyomást gyakorol majd az osztrák munkaerőpiacra.

Ernst Strasser belügyminiszter azonban kijelentette, hogy a tervezet kompromisszum, amely a tárgyat illetően szükséges, humanitárius értelemben kívánatos, gazdasági szempontból pedig ésszerű, és józan észről és szemmértékről tanúskodik. A tervezet a jelenlegi elképzelés szerint 2003 első napján lép életbe.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!