A palesztinok kivonultak az arab csúcsról

Vágólapra másolva!
A szaúd-arábiai trónörökös "normális kapcsolatok" létesítését és biztonságot kért az arab országoktól Izrael számára, cserébe pedig Izraelnek ki kellene vonulnia az 1967-ben megszállt területekről és elismernie a Kelet-Jeruzsálem központú független palesztin államot. A palesztin küldöttség kivonult a csúcsértekezletről, mert Arafat nem kapott lehetőséget arra, hogy műholdas közvetítéssel szóljon az értekezlet résztvevőihez.
Vágólapra másolva!

A szaúd-arábiai trónörökös "normális kapcsolatok" létesítését indítványozta az arab országok és Izrael között. Cserébe az 1967-ben megszállt területek kiürítését, a palesztin menekültek hazatérési jogának, valamint egy palesztin állam megalakulásának elismerését kérte Izraeltől az Arab Liga bejrúti csúcsértekezletén.

A palesztin tárgyaló szerint Arafat beszédének Abdullah béketerve után kellett volna következni, de Arafat beszédének közvetítését a csúcsértekezlet házigazdái, a libanoniak megakadályozták, illetve későbbre akarták halasztani. A palesztin delegáció ekkor elindult kifelé az ülésről, mire a libanoniak megpróbáltak velük mégis kompromisszumra jutni, de az egyik palesztin küldött ragaszkodott ahhoz, hogy csak akkor maradnak, ha Arafat lehetőséget kap arra, hogy élő közvetítés segítségével szólhasson a gyűlés résztvevőihez - írja a CNN.

Jasszer Arafat beszédét végül az al-Dzsazíra katari központú tv közvetítette."A megszállás és a terror áldozatai vagyunk" - mondta Arafat, aki bölcs és bátor kezdeményezésnek nevezte Abdallah herceg javaslatát.

A tanácskozáson Arafat beszédét felvételről fogják lejátszani. Jelenleg tárgyalások folynak, hogy meggyőzzék a palesztinokat: vegyenek részt a tanácskozás további munkájában.

Izraelben fenntartással fogadták a szaúdi trónörökös javaslatát, mert szerintük az 1967-ben megszállt területekről való kivonulásért cserébe ajánlott "normális kapcsolatok" visszalépést jelentenek a szaúdi trónörökös első felvetésében szerepelt "kapcsolatok normalizálása" kifejezéshez képest. Raanan Giszin, Ariel Saron izraeli kormányfő tanácsadója szerint Abdallah javaslata "homályos", tisztázásra szorulnak a jövőbeli izraeli-arab kapcsolatok részletei. Elfogadhatatlannak tartják izraeli részről a hercegnek azt a javaslatát is, hogy Izrael ismerje el a palesztin menekültek jogát a visszatéréshez egykori otthonaikba.

Korábban:

Csonka lesz az arab csúcs

Nem hiányzik a könyvtárából?

Ian V. Hogg: Az izraeli hadigépezet

Martin Gilber: Izrael története

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!