Az ENSZ Biztonsági Tanácsa a szombatra virradó éjszakán határozatot fogadott el, amely azonnali lépéseket sürget az izraeli és palesztin féltől egy valós fegyverszünet érdekében. A BT felszólítja Izraelt, hogy vonja ki csapatait a ciszjordániai Rámalláhból és más palesztin városokból.
Az Egyesült Államok képviselője is megszavazta a határozatot. 14 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül született meg a dokumentum, de Szíria - a BT nem állandó tagja - nem képviseltette magát a szavazáson, küldötte előzőleg elhagyta az üléstermet, mert nem értett egyet a norvég határozattervezettel.
A Biztonsági Tanács az arab országok kérésére tartott rendkívüli ülésén hozta meg határozatát. A tanácskozást az arab államok kezdeményezték azt követően, hogy az izraeli hadsereg alakulatai ostromgyűrűbe fogták pénteken Jasszer Arafat palesztin vezető hivatali központját a ciszjordániai Rámalláhban.
A BT soros elnöke, a norvég Ole Peter által javasolt és hosszas vita után elfogadott határozatban a testület sürgeti mindkét felet, hogy haladéktalanul tegyenek lépéseket a tűzszünet érdekében és felszólítja Izraelt csapatainak kivonására a palesztin városokból, beleértve Rámalláhot. A Biztonsági Tanács a határozat bevezető részében súlyos aggodalmának ad hangot egyfelől a palesztinok Izraelben végrehajtott öngyilkos merényletei, másfelől a palesztin elnök hivatali központja ellen intézett izraeli katonai támadás miatt.
A testület a térségben közvetítő misszióval tartózkodó Anthony Zinni amerikai tábornokkal való "teljes együttműködésre" hívja fel a feleket és megismétli korábbi felszólításait, hogy vessenek véget az erőszak-cselekményeknek.
Jehuda Lankri, Izrael képviselője bírálta a határozatot, mert az, mint fogalmazott, anélkül sürgeti az izraeli csapatok visszavonását Rámalláhból, hogy a palesztinokat az öngyilkos merényletek beszüntetésére hívná fel. Ez, jelentette ki, "megfosztja Izraelt az önvédelemhez való jogától" és "a palesztin terrorizmust jutalmazza". Ugyanakkor az izraeli ENSZ-képviselő közölte, országa kész együttműködni az amerikai közvetítővel.
Nasszer al-Kidva palesztin képviselő köszönetet mondott a Biztonsági Tanácsnak, ugyanakkor megjegyezte, hogy "keményebb határozatot" remélt, és sajnálkozásának adott hangot az izraeli küldött "negatív reagálása" miatt.
Korábban:
Éjjel is folytatódtak a harcok Rámalláhban
Nem hiányzik a könyvtárából?