Az amszterdami államügyészség szerint a 32 éves merénylőnél megtalálták Fortuyn három politikustársának nevét és címét. Az ügyészségi szóvivő szerint mindhárom politikus a Pim Fortuyn Listája (LPF) párt jelöltje a május 15-én tartandó parlamenti választásokon.
Az LPF öt vezető jelöltje és a pártvezetés egyik tagja is megerősített rendőri védelem alatt áll a merénylet óta.
A meggyilkolt LPF-vezér környezetéből származó értesülések szerint Fortuyn jóval a merénylet előtt tudatában volt fenyegetettségének, ám nem kért különösebb rendőri védelmet a rotterdami hatóságoktól.
Gyászszertartás, tiszteletadás
A tízezres tömeg rózsaszirommal szórták be Rotterdam utcáit, amikor végigvonult rajtuk Pim Fortuyn jobboldali politikus koporsója.
Az utak mentén egybegyűltek csendes tapssal köszöntötték a fehér és ezüst borítású koporsót, amit a nagyváros szívében emelkedő székesegyházába vittek.
A koporsót kísérő menet a Szent Lőrinc templomból indult, és oda is tért vissza. Fortuyn családjának az volt a kívánsága, hogy az 54-évesen meggyilkolt politikust a temetés előtti napokban épp úgy, nyilvánosan ravatalozzák fel, mint ahogy az 1962-ben elhunyt Vilma holland királynővel történt. Már csütörtökön ezrek fejezték ki végső tiszteletüket a székesegyházban.
A rotterdami püspök ezt követően gyászmisét tartott a homoszexuális katolikus emlékére, aki saját listával készült indulni a küszöbönálló hollandiai választásokon. "Láttuk, mily nagy volt elkötelezettsége ama eszme iránt, amely szeme előtt lebegett, és mit jelentett ezzel mások számára" - mondta Adrian van Luyn püspök.
A szertartáson részt vett Wim Kok miniszterelnök és Beatrix holland királynő magas rangú képviselője is.
Amszterdamban péntekre néma menetet hirdettek a hétfőn meggyilkolt politikus tiszteletérre.
Fortuyn koporsóját pénteken egy Amszterdam közelében lévő családi sírban helyezik el. Végleges nyughelye a tervek szerint egy észak-olaszországi kis településen lesz, ahol nyaralója volt.
Korábban:
Megtartják a választásokat Hollandiában [2002. május 7.]