A nukleáris ellenségeskedés végéről beszélt Moszkvában Bush amerikai elnök, miután Putyinnal aláírták az atomfegyverek kölcsönös korlátozásáról szóló megállapodást. Mindkét nagyhatalom vállalta, hogy tíz év alatt 1700-2200 közöttire csökkenti nukleáris támadófegyverei számát. Az USA-nak 7000, Oroszországnak 6000 nukleáris robbanófeje van most készenlétben. A megállapodás a legkomolyabb leszerelési megállapodás az elmúlt évtizedben. Arról azonban nem sikerült megegyezniük az elnököknek, hogy mi történjen a leszerelt robbanófejekkel. Az oroszok szerették volna belevenni a szerződésbe, hogy az atomfegyvereket megsemmisítsék, az USA azonban ezt nem fogadta el. Bush szerint a fegyvereket érdemes raktározni, mert a jövőben nem lehet tudni, hogy mikor lesz szükség rájuk. Ráadásul a szerződés nem tér ki arra sem, hogyan ellenőrizzék a felek a leszerelés betartását.
A két elnök egyetértett abban, hogy a terrorizmus ellen közösen kell harcolni. Bush szerint az USA afganisztáni háborúja példamutató lehet Oroszországnak a csecsenföldi rendteremtéshez, a polgári lakosság jogainak tiszteletben tartása miatt. Bush kritizálta az oroszokat, mert támogatást nyújtanak Iránnak. Ugyanakkor az oroszokat sértette, hogy csütörtökön az amerikai Kongresszus nem volt hajlandó visszavonni azt az 1974-es törvényt, ami politikai okokból nem adja meg Oroszországnak a legnagyobb kereskedelmi kedvezményt. Bush megígérte, még a nyáron újra napirendre veszik a kérdést, és megpróbálja meggyőzni a törvényhozókat a kedvezmény megadásáról.
Bush csütörtök este érkezett Berlinből Moszkvába. Pénteken megkoszorúzta az ismeretlen katona sírját a Kreml falánál, majd találkozott az amerikai nagykövetség dolgozóival. Putyinnal a nyilvánosság kizárásával is tárgyalt, csak nemzetbiztonsági tanácsadóikat engedték be a megbeszélésre. A leszerelési megállapodást a Kreml Szent András termében írták alá.
Korábban:
Aláírták az atomleszerelési szerződést Moszkvában