Az 1998 decemberében és 1999 júniusában szállított alkatrész atombomba gyújtószerkezeteként is felhasználható - állítják az ENSZ szakosított szervezetének szakemberei, akiket az ARD német televízió idézett.
Georg Haux, a Siemens szóvivője az AFP kérdésére megerősítette, hogy a cég leszállította a szóban forgó alkatrészeket, amelyek hat ultrahangos vesekőzúzó készülék részei. Kizárta azonban annak lehetőségét, hogy az irakiak az alkatrészt ne az egészségügyben használnák fel, mert - mint mondta - a Siemens a helyszínen rendszeresen ellenőrzi a készülékeket, a meghibásodott alkatrészeket pedig csere esetén visszaszállítják a gyárba.
Az ARD szerint 1998-ban az ENSZ az "olajat élelmiszerért" elnevezésű iraki programja keretében engedélyezte először a szállítást, és csak 2001-ben állította le. A szóvivő elmondta, hogy az alkatrészeket többször is cserélték 1998 óta, jelenleg azonban a hat készülékből öt használaton kívül van, mert a Siemens a meghibásodott darabok cseréjére nem kapta meg az ENSZ engedélyét.
Az ARD ezzel kapcsolatban megkérdezte Gary Milhollin amerikai fegyverkezési szakértőt, aki azt mondta: a Siemens nem tudhatja, hogy az irakiak két ellenőrzés között az alkatrészeket nem szerelték-e ki a készülékekből, nem használták-e fel atomfegyver gyártásánál és szerelték-e vissza a készülékekbe.
A cégcsoport elegendő számú alkatrészt szállított ahhoz, hogy Bagdad létre tudjon hozni egy "kis arzenált" atomfegyverből - mondta Milhollin. A német vámhatóságok szóvivője elmondta, hogy általában nem adnak engedélyt olyan alkatrész kivitelére, amely gyújtószerkezetként használható, kivéve, ha egészségügyi szállítmányról van szó.
A televízió szerint az ENSZ iraki fegyverzetellenőrei kaptak két ilyen alkatrészt, hogy ellenőrzéseik során felismerhessék, ha ilyet találnak.