Carlos Pascal nagykövetet két nappal az előtt kérették be az ukrán külügyminisztériumba, hogy vasárnap amerikai és brit fegyverszakértők érkeznek a szovjet utódállamba. Az Egyesült Államok még szeptemberben megvádolta Leonyid Kucsma ukrán elnököt, hogy személyesen hagyta jóvá Kolcsuha ukrán katonai radarberendezések Iraknak történő eladását, amely sérti a Bagdaddal szembeni nemzetközi embargót.
Washington ezért felfüggesztette Ukrajnának szánt egyes amerikai segélyek folyósítását és az országgal kapcsolatos politikájának felülvizsgálatába kezdett. Kucsma tagadta a vádat és megígérte, hogy nemzetközi szakértők rendelkezésére bocsátja a radarberendezésekre vonatkozó információkat. Az ügyben pénteken kiadott ukrán hivatalos közlemény pedig elfogadhatatlannak nevezte olyan "megalapozatlan vádaskodások" közzétételét, amelyek ürügyként szolgálnak az Ukrajnával kapcsolatos amerikai külpolitikai irányvonal módosítására.
Kijevi megítélés szerint az amerikai külügyminisztérium az ukrán radareladásokról szóló, "kétes hitelű forrásból származó értesüléseinek közzétételével" ártott "Ukrajna és államfője" tekintélyének. Az ukrán külügyminisztérium pedig megkérdőjelezte azoknak a magnófelvételeknek a hitelességét, amelyek Washington szerint bizonyítják, hogy Kucsma személyes áldását adta a szállításra.
A tárca közleménye szerint a felvételeket megvizsgáló ukrán szakértők megállapították, hogy a magnószalagon valóban Kucsma hangja hallható, de az eredeti hangfelvételeket később összevágták, szerkesztették. Az ominózus felvételeket Kucsma egyik volt testőre készítette az államfő irodájában elrejtett mikrofonnal. A jelenleg az Egyesült Államokban élő Mikola Melnicsenko az ukrán hatóságoknak nem volt hajlandó átadni felvételeit, egy ukrán ellenzéki politikus tavaly azonban a kijevi hatóságok rendelkezésére bocsátotta a felvételek másolatát. A Reuters jelentése szerint nem világos, hogy az ukrán szakértők az eredeti felvételek, vagy a másolat tanulmányozása alapján készítették szakvéleményüket.