Egyre nagyobb a nyomás nehezedik a moszkvai hatóságokra, hogy fedjék fel milyen gázt vetettek be a kommandósok szombat hajnalban, a csecsen túszejtők elleni akció során. A kiszabadított túszok közül legalább 390 embert még vasárnap is kórházban ápoltak, sokuk súlyos állapotban van.
Az egyelőre nem azonosított anyagot közvetlenül azelőtt juttatták be az épületbe, mielőtt megrohamozták volna a kommandósok. A gáz kiütött több túszejtőt, de sok túsz is eszméletlen lett belélegzése után. Sokaknál légzési nehézségeket és memóriazavarokat okozott az anyag. A BBC moszkvai tudósítója szerint az orosz hatóságok egyelőre titkolóznak a gázzal kapcsolatban, csupán úgy jellemezték, hogy "speciális anyag".
Katonai szakértők szerint a gáz valamiféle hallucinogén anyag, amelyet még soha nem vetettek be ilyen körülmények között. Amerikai találgatások szerint olyan szerről lehet szó, amelynek használatát nem engedik a vegyi fegyverekről rendelkező nemzetközi szerződések.
Az orosz belügyminiszter-helyettes, Vlagyimir Vasziljev korábban úgy nyilatkozott, hogy a gáz belégzésének következtében egyik túsz sem vesztette életét. Ennek ellenére a Moszkvai Rádió által megszólaltatott orvosok arról számoltak be, hogy a túszok némelyike a gáz hatására felöklendezett saját váladékába fulladhatott bele.
Vasziljev korábban közölte: a túszok közül kilencen szívproblémák, sokk, vagy gyógyszerek hiánya miatt vesztették életüket, de a hatóságok akkor még nem közölték, a többi halálos áldozat - túszok és elrablóik - milyen körülmények között vesztették életüket.
A hozzátartozók követelése miatt végül vasárnap az orosz egészségügyi minisztérium hivatalosan bejelentette, hogy 118 túsz halt meg a túszdrámában - jelentette az Itar-Tass orosz hírügynökség. Szombat este még csak 90 halottat számoltak össze, a többiek azóta, a halálos gáz következtében haltak meg. Ez azonban még nem feltétlenül a végső szám.
Egy moszkvai rádióállomás információi szerint a városvezetés 3200 eurós juttatás adományozását tervezi a színházi túszszabadítás közben elhalálozott személyek családjainak. A tervek szerint az elhalálozott túszok családtagjai 100 000 rubelt, az életben maradt túszok 50 000 rubelt kapnak. Az elhunytak temetését 450 euróval támogatná a moszkvai vezetés.
A BBC azt írja, hogy moszkvai szakértők szerint egy személy kivételével valamennyi túsz, vagyis 117 ember, a gáz miatt halt meg.
Hollandia moszkvai nagykövetsége időközben megerősítette, hogy a túszdrámának áldozatául esett egy holland állampolgár. A diplomáciai képviselet úgy tudja, hogy Natalia Jyrov kórházba szállítás után halt meg, és nem az orosz kommandós akció közben. Ő az első nyugat-európai túsz, akiről bebizonyosodott, hogy nem élte túl a túszdrámát.
Bécsi hivatalos információk szerint a túszok között gázmérgezésben életét vesztette az orosz származású osztrák túsz, Emilie Predova-Uzunov. A hír hallatán több osztrák politikus mély részvétét nyilvánította az áldozat családjának, köztük Alfred Gusenbauer, az Osztrák Szociáldemokrata Párt elnöke és Benita Ferrero-Waldner külügyminiszter.
A terroristák által megszállt színház "Nord-Ost" című musical előadására 711 jegyet adtak el. A nézőkön kívül mintegy 60 színész és 60 technikai munkatárs tartózkodott az épületben a támadáskor. A likvidált terroristák számát jelenleg ötvenre teszik a hivatalos szervek. Vasárnap délelőttig 3 fegyveres csecsent fogtak el Moszkvában, jelenleg annak kiderítése folyik, hogy közük van-e a terroristákhoz.
Vlagyimir Putyin orosz elnök az áldozatok emlékére nemzeti gyásznapot rendelt el október 28-ra. Az államfő szombat esti, a nemzethez intézett üzenetében bocsánatot kért azok hozzátartozóitól, akiknek életét nem tudták megmenteni a túszok kiszabadítása során.
Hivatalos közlések szerint még 70 beteg nincs eszméleténél, de a hatóságok még azokat sem engedik haza, akik teljesen felépültek. A rendőrség szerint több csecsen túszejtő megpróbál, magát civil áldozatnak kiadva elmenekülni a felelősségre vonás elől. A hatóságok az összes beteget le akarják nyomozni.
A belügyminiszter széleskörű akciót indított, hogy a terroristák moszkvai segítőit kézre kerítsék, ennek keretében letartóztattak harminc embert. Helyettese felszólította a moszkvaiakat, hogy minden gyanús eseményt jelentsenek, és a rendőrök is fokozott figyelemmel ellenőrzik a főváros utcáit.
Aszlan Maszhadov csecsen elnök az esettel kapcsolatba közölte: felelősséget érez azokért, akik "kétségbeesésükben életük feláldozásától sem riadtak vissza", de hozzátette, hogy a lázadóknak nincs közük a hivatalos politikához.
Nyilatkozatában Maszhadov kritizálta a túszszabadító akciót, és kijelentette, azt orosz vezetés "barbár és embertelen politikája" vezetett a túszejtéshez.