Jelentős változás következett be a terrorizmus és az al-Kaida elleni hadviselésben. Washington a jemeni akcióval jelezte, hogy az eddiginél nagyobb térséget tekint a radikális iszlám terrorizmus elleni háború hadműveleti területének.
Az Egyesült Államok ott is kész preventív csapásokat mérni a terrorizmus erőforrásaira, ahol eddig tartózkodott a közvetlen katonai akciótól. Változhatnak a terrorizmus elleni háború módszerei is: az eddigi bűnüldözői-rendőri jellegű akciók mellett hangsúlyosabbak lehetnek a katonai bevetések.
A szeptember 11-e után meghirdetett terrorellenes háborúban az USA harcoló alakulatokat Afganisztánban állomásoztatott és vetett be. Afganisztánon kívül az amerikai hírszerzők és bűnüldözők - elsősorban a CIA és az FBI - a társszervekkel együttműködve kutatták fel és iktatták ki az al-Kaida tagjait úgy, hogy a végrehajtást a fogadó állam hatóságaira bízták.
Amerikai különleges alakulatok ugyan más államokban - például Grúziában, Pakisztánban, a Fülöp-szigeteken és Jemenben - is megjelentek, ám feladatuk elsősorban a helyi erők kiképzése és a tanácsadás volt.
A jemeni akció volt az első alkalom, hogy az Afganisztán területén kívül tartózkodó egyik al-Kaida-vezetőt a washingtoni vezetés nem kísérelte meg elfogni, hanem meggyilkolása mellett döntött.