Az aláírók szerint azért volt szükség egy ilyen egyezményre, mert az utóbbi időben egyre gyakrabban követelnek vissza kisebb nemzeti intézmények értékes műtárgyakat évtizedek, vagy akár évszázadok után. A British Museum nem csatlakozott ugyan a deklarációhoz, de igazgatója kijelentette, hogy teljes mértékben támogatja célkitűzéseit.
A dokumentum szerint az emberek csak azért értékelik az ősi civilázációkat, mert az aláírók múzeumai elérhetővé teszik a régészeti és művészeti leleteket számukra. Az ősi civilizációk nem gyakoroltak volna ekkora hatást az emberekre, ha ezeknek a kultúráknak az emlékei nem lennének elérhetőek ilyen széles körben a nagy nemzetközi múzeumokban. A görög kultúrát sem dicsőítenék ennyire, ha ezek a múzeumok nem állítanának ki görög szobrokat - olvasható az egyezményben.
Sokan azért bírálják a nagy nemzetközi múzeumokat, mert műtárgyaik jelentős részére vitatható körülmények között tettek szert. A megállapodás aláírói szerint azonban ezeknek a ritkaságoknak a beszerzése nem hasonlítható a műkincscsempészethez.
A dokumentumot a Chicago-i Művészeti Intézet, a Berlini Állami Múzeum, a Cleveland-i Művészeti Múzeum, a Los angeles-i J. Paul Getty Museum, a New York-i Guggenheim Múzeum, a New York-i Metropolitan, a párizsi Louvre, a Boston-i Szépművészeti Múzeum, a New York-i Modern Művészetek Múzeuma, a Philadelphia-i Művészeti Múzeum, a madridi Prado, a szentpétervári Hermitage, a München-i Állami Múzeum, a Los Angeles-i Megyei Művészeti Múzeum, az amszterdami Rijksmuseum, a madridi Thyssen-Bornemisza Múzeum, a New York-i Whitney Múzeum és a Firenzei Múzeum írta alá.