Powell vasárnap kijelentette: az amerikai kormány fenntartja magának a jogot, hogy önállóan döntsön Irakról. Az amerikai külügyminiszter, aki Davosban, a Világgazdasági Fórum helyszínén próbál támogatókat szerezni egy esetleges Irak elleni támadáshoz, visszautasította azokat az állításokat, melyek szerint az Egyesült Államok eddig nem mutatott elég bizonyítékot Irak nukleáris fegyverkezésére. Kijelentette: az Egyesült Államok kormánya bízik ugyan a jövőben, előbb-utóbb azonban eljön az idő, amikor már nem lehet szép szóval fordulni a gonoszhoz.
Powell úgy vélte, hogy eljött az idő, amikor félelmeink ellenére meg kell tennünk a következő lépést. Minél többet várunk, annál több ideje lesz ennek a diktátornak, hogy használja a fegyvereit - mondta a külügyminiszter Szaddám Huszeinről. Hozzátette: a tömegpusztító fegyverek jelentik korunk legnagyobb veszélyét.
Powell szerint egyelőre semmilyen jel nem utal arra, hogy Irak a leszerelés mellett döntött volna. Ha Irak nem hajlandó önként lemondani fegyvereiről, akkor mások fogják lefegyverezni - mondta. A külügyminiszter ugyanakkor tagadta, hogy az Egyesült Államoknak gazdasági érdekeltségei és az olaj miatt lenne fontos Irak lerohanása. Nem várunk semmit magunk számára a támadástól, csak békét szeretnénk a térségben - fogalmazott.
A CNN beszámolója szerint a szintén Davosban tartózkodó Abdullah jordán király is úgy vélte, hogy csoda lenne, ha még lehetne diplomáciai megoldást találni Irak ügyében. Úgy gondolom, hogy a folyamat már elindult, így nagyon nehéz lenne békés megoldást találni az iraki problémára - mondta a király.
George Bush amerikai elnök kedden - egy nappal azután, hogy az ENSZ Irakban dolgozó fegyverzetellenőrei megteszik jelentésüket - tartja szokásos évértékelő beszédét Washingtonban. Beszédében Bush várhatóan ismerteti az Irakkal kapcsolatos amerikai álláspont, írja a CNN.
Szombaton Powell bejelentette, hogy tizenkét ország hajlandó az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazása nélkül is támogatni az Egyesült Államokat egy Irak elleni támadásban. Így elképzelhető, hogy a fegyverzetellenőrök munkájáról szóló jelentés elolvasása után az amerikai szenátus az ENSZ BT határozata nélkül dönt majd a támadásról. Ha azonban az Egyesült Államok megvárja a támadással az ENSZ állásfoglalását, akkor várhatóan újabb egy hónapot kell várnia a végső döntéssel, mivel elemzők szerint a világszervezet a fegyverzetellenőrzések meghosszabbítása mellett dönt hétfőn.