Irak vonakodva ugyan, de együttműködik a fegyverzetellenőrökkel, ugyanakkor továbbra is ellenáll azoknak az erőfeszítéseknek, amelyek a leszerelést célozzák -jelentette ki az ENSZ Biztonsági Tanácsának hétfői ülésén Hans Blix, a fegyverellenőrök vezetője. Blix a BT-ülésen - ahol a fegyverellenőrök két hónapos munkájáról adott jelentést - közölte: "Úgy tűnik, Irak még mindig nem fogadta el teljesen azt a követelést, hogy szerelje le fegyvereit." Az ellenőrök vezetője szerint az Irakban talált üres rakétafejek is azt jelzik, hogy Bagdadnak többet kellene tennie azért, hogy bizonyítsa, igazat mondott, amikor egy korábbi jelentésben azt állította, nem rendelkezik tömegpusztító fegyverekkel.
A főellenőr elmondta, Irak továbbra sem számolt el megfelelően nagyobb mennyiségű VX ideggázzal és lépfene-baktériummal. Bagdad ugyan állítja, hogy ezeket a veszélyes anyagokat megsemmisítette, Blix szerint azonban bizonyítékok vannak arra, hogy Irak rendelkezik még ilyen anyagokkal. Az ellenőrök vezetője azt is elmondta, hogy az iraki hatóságok csak vonakodva működtek együtt az ENSZ-szakértőkkel. Blix közölte, az ellenőrök számára ugyan biztosították annak lehetőségét, hogy bejussanak azokra a helyekre, amelyeket meg akartak vizsgálni, a főellenőr szerint azonban ennél többre van szükség. "Nem elég, ha csak az ajtókat nyitják ki előttünk" - jelentette ki Blix.
A főellenőr több problémás esetről is említést tett. Blix szerint gondot okozott, hogy Irak csak bizonyos feltételek mellett volt hajlandó garantálni az U-2-es felderítő repülőgépek biztonságát. Blix hozzátette: bízik benne, hogy ez a hozzáállás a jövőben változni fog. Emlékeztetett továbbá a közel két hónapos munka során történt incidensekre, és ismét visszautasította azokat az iraki állításokat, amelyek szerint az ellenőrök hírszerzői munkát láttak volna el.
A BT tagjai számára tájékoztatást adott Mohamed al-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vezetője is. A szervezet vezetője további hónapot kért a fegyverzetellenőrök számára. Al-Baradei szerint a haladék miatt elkerülhető lenne a háború. A NAÜ vezetője szerint az ellenőrök szeretnék és képesek is lennének bebizonyítani, hogy az ellenőrzések folyamata sikeresen véghezvihető. Al-Baradei szerint egyebek között további információkat kívánnak szerezni Irak uránium beszerzésére irányuló 1991 utáni próbálkozásairól. Bagdad eddig megtagadta az ellenőröktől, hogy ellenőrizhessék az erre vonatkozó információkat.
A beszámolók tartalmától, fogadtatásától és értelmezésétől függ, jóváhagyja-e a nemzetközi közösség az Irak elleni háborút. A várakozások szerint a jelentés alapján az az álláspont kerekedhet felül, hogy az ellenőrök mandátumát meg kell hosszabbítani, mert további vizsgálódás szükséges.
Mielőtt Hans Blix megkezdte volna beszámolóját a BT ülésén, a Fehér Ház szóvivője közölte: Irak nem mond igazat az ENSZ fegyverzetellenőreinek, és minél tovább maradnak Irakban a világszervezet szakértői, az irakiak annál kevésbé mondják meg nekik az igazat. Ari Fleischer szerint azok, akik több időt követelnek az ENSZ-ellenőrök számára munkájuk elvégzéséhez, azok lényegében Iraknak adnának több időt a hazudozásra - idézett nyilatkozatából az AFP. Fleischer közölte: a Fehér Ház az ENSZ által támasztott követelmények semmibe vételének fogja tekinteni az iraki rendszer részéről, ha az ellenőrök az együttműködő-készség hiányáról vagy akár csak részleges hiányáról tesznek jelentést. Ha az ellenőrök vezetőinek, Hans Blixnek és Mohamed el-Baradeinek a Biztonsági Tanács elé terjesztendő jelentésében az áll, hogy Irak részben együttműködött a világszervezet megbízottaival (az utóbbi két hónap folyamán végzett ellenőrzések során), azt is úgy fogjuk tekinteni, hogy nem működik együtt - közölte Fleischer.
A szóvivő ugyanakkor elmondta: George Bush elnök nem döntött még a további események menetrendjéről. Még nem döntötte el, mennyi az az idő, amely után azt kell mondania, hogy az ellenőrzések nem érnek semmit, és hogy erővel kell lefegyverezni az iraki rezsimet - mondta Fleischer, hozzátéve azonban, hogy "az idő lassan lejár".
Eközben Nagy-Britannia ENSZ nagykövete, Jeremy Greenstock célzott arra, hogy országa esetleg támogatná Németország és több ország vezetőjének azon akaratát, hogy további időt kapjanak a fegyverzetellenőrök. A határidő szerinte csak február 14. lehetne.