Ari Fleischer hétfői sajtótájékoztatóján nem tulajdonított különösebb jelentőséget annak, hogy Irak pótjelentést készül benyújtani az ENSZ fegyverzetellenőreinek VX ideggáz- és lépfene-készletéről. Leszögezte: az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozata nem arra kötelezte Irakot, hogy négy hónappal a haladéktalan, teljes leszerelést előíró határozat elfogadása után kismértékben szereljen le. Hozzátette, hogy ez is csak azért történhet meg, mert az Egyesült Államok elnöke és a vele egyetértők koalíciója nagy nyomást fejt ki Irakra.
Fleischer szavai szerint az iraki asz-Szamúd-2 rakéták felszámolása nem elég, az csak a jéghegy csúcsát jelenti. Irak nem számolt el 26 ezer liter lépfenekészlettel, 38 ezer liter botulinummal, 1,5 tonna ideggázzal, 6500 vegyi bombával.
Mi számít a tényleges leszerelés mértékének? A szóvivő a kérdésre úgy válaszolt, hogy ez a "huszonkettes csapdája", amelyet Szaddám Huszein iraki elnök önmagának állított azzal, hogy letagadta a tömegpusztító fegyvereinek a létezését, majd pedig fegyvereket talál, amelyekről azt mondta, hogy nincsenek. Ha hazudik, hogyan lehet megbízni benne, amikor azt mondja, hogy felszámolta a fegyvereket. Honnan lehet tudni, hogy nincs még belőlük több valahol a homokban elásva? - kérdezett vissza a szóvivő.
Ari Fleischer szerint senki se gondolhatja egy percig sem, hogy Szaddám Huszein hatalmon maradhat, ha erővel kell őt lefegyverezni. A szóvivő ugyanakkor nem zárta ki ennek lehetőségét arra az esetre, ha maradéktalanul leszereli tömegpusztító fegyvereit. "Először lássuk, hogy teljesen és haladéktalanul leszerel-e, és majd meglátjuk, mi történik" - mondta Fleischer.
A szóvivő jelezte, hogy az iraki pótjelentés nem késleltetheti a döntést az esetleges háborúról. "Az elnök egy hónapja megmondta, hogy hetekről és nem hónapokról van szó, és ez mit sem változott."
A szóvivő nem kommentálta az Observer brit lap értesülését, amely szerint az Egyesült Államok lehallgatja Mexikó, Chile, Pakisztán, Guinea, Angola és Kamerun ENSZ-diplomatáinak hivatali és magántelefonjait, és belenéz az e-mailjeikbe. Az Egyesült Államok ennek a hat országnak a támogatását keresi az Irakról hozandó második biztonsági tanácsi határozat elfogadásához. Ari Fleisher hangsúlyozta, hogy a bevett általános gyakorlatnak megfelelően nem reagál hírszerzéssel kapcsolatos sajtóhírekre, az ilyen híreket sem megerősíteni, sem cáfolni nem hajlandó.