A tíz új csatlakozó állam, köztük Magyarország taggá válása után az Európai Unió kormányaként működő szervnél, az Európai Bizottságnál összesen 3441 új tisztviselői státusz jön létre, amelyek betöltését pályázatok útján lehet elnyerni. Ebből a 3441 helyből Magyarország egy 489-es keretet kap, amelyet az ország lélekszáma, az Európai Tanácsban számára biztosított szavazati arány, valamint az európai parlamenti képviselői mandátumok alapján határoztak meg.
A 489 állás között egy úgynevezett A1-es besorolású, azaz főigazgatói poszt jut majd Magyarországnak. Igazgatói (A2-es) posztból 6-ot, középvezetői (A3-A5) státusból 27-et tölthet majd be magyar állampolgár. Utóbbi posztokra az év végén írják ki a pályázatokat.
Magyarország - akárcsak a többi csatlakozó - a jelenlegi helyzet szerint hivatalosan egy, mégpedig tárca nélküli biztosi posztot kap az Európai Bizottságban. A biztosi posztra nem lehet pályázni, az azt betöltő személyt a kormány jelöli ki. Az EU-csatlakozás gyakorlati brüsszeli előkészítésének segítésére már korábban kiírt az EU pályázatokat, és ezek már lezárultak.
Ennek lényege, hogy az Európai Bizottság legfeljebb kétéves időszakra 500 fő alkalmazására kapott költségvetési fedezetet, elsősorban a mezőgazdaság, a strukturális politika és a versenyjog területén. Az MTI úgy tudja, hogy Magyarországról 1400 pályázat érkezett be. Arányosan elvileg 50-60 magyar számára kínálkozhat állás erre az időszakra, ám ezen a területen nincs országonkénti limit, így esetleg több vagy kevesebb magyar is bekerülhet az 500-as keretbe.