A washingtoni bíróság ezzel kedden megerősítette egyszövetségi bíróság korábbi döntését, amely elutasította 12 kuvaiti, két brit és két ausztrál állampolgár beadványát. A guantánamói foglyok így továbbra sem támadhatják meg amerikai bíróságokon fogva tartásuk törvényességét, nem kezdeményezhetik szabadon bocsátásukat azzal, hogy az alkotmány vagy az amerikai szövetségi törvények megsértésére hivatkoznak, mivel az Egyesült Államok felségterületén kívül tartják őket őrizetben.
A Guantanamói-öböl 1903 óta amerikai támaszpont, a területet Kubától vette bérbe az Egyesült Államok.
Az Amnesty International amerikai szervezete elítélte a fellebbviteli bíróság döntését, amely továbbra is lehetővé teszi a terrorizmus elleni háborúban elfogott személyek vádemelés és jogi védelem nélküli fogva tartását.
Szerdai lapbeszámolók szerint John Ashcroft amerikai igazságügyi miniszter úgy nyilatkozott, hogy a bírósági döntés "jelentős győzelem a terrorizmus elleni háborúban".
A támaszponton mintegy 650 embert őriznek, akiket azzal gyanúsítanak, hogy vagy tálib milíciához vagy az al-Kaida terrorhálózathoz tartoznak. Az amerikai kormány olyan törvényen kívüli harcosoknak tekinti őket, akikre nem vonatkoznak a hadifoglyoknak járó jogok.