Patten: menthető az EU-USA-viszony

Vágólapra másolva!
Az Egyesült Államok és Európa közötti viszony jelenlegi formájában még mindig megmenthető, s ennek kulcsa Nagy-Britannia és Franciaország összefogása - mondta az Európai Bizottság külkapcsolatokért felelős tagja a Financial Timesnak.
Vágólapra másolva!
Chris Patten/nagyvilag/20030116chris.htmlEurópai Bizottság/nagyvilag/20030113europai2.htmlAz [origo] Irak-oldalahttp://origo.hu/irak

A londoni üzleti lap kontinentális kiadásában hétfőn megjelent interjújában Chris Patten elvetette azt az - egyik tekintélyes amerikai elemzőtől származó - érvelést, amely szerint az új világrendben az Egyesült Államok dolga a harc és a hatalom gyakorlása lesz, Európának pedig az olyan "puha" befolyásérvényesítési eszközök maradnak, mint a jog, a tárgyalások vagy a válságkezelés.

Szerinte Európa, élén Nagy-Britanniával és Franciaországgal, anélkül is képes újjáépíteni a transzatlanti kapcsolatokat, hogy az Egyesült Államoknál maradjon minden hatalom, az óvilág pedig a gyenge és engedelmes partner szerepére kényszerüljön.

Az amerikai kommentátor elemzéséről Patten úgy véli, hogy annak nagy része a tények szintjén sem állja meg a helyét. "Alig lehet elképzelni még egy országot, amely olyan mániákusan ragaszkodik a joghoz, mint az Egyesült Államok" - mondta. Ami pedig a "puha" hatalmat illeti, elég csak arra gondolni, hogy Nagy-Britannia és Franciaország egyaránt kész az erő alkalmazására; ennek példái a Falkland-szigeteken, a Balkánon és Afrikában voltak láthatók.

Patten szerint a transzatlanti viszony brit-francia összefogásra építve annak ellenére is megmenthető, hogy a két európai ország között látszólag alapvető filozófiai és politikai különbségek vannak az Egyesült Államokhoz fűződő kapcsolatokat illetően. Valójában sokkal kisebbek közöttük a különbségek, mint azt az Irakról folytatott vita mutatta.

Mindkét ország támogatja a katonai nyomásgyakorlást mint a diplomácia megerősítésének eszközét, mindketten készek veszteségeket is vállalni, vannak nukleáris fegyvereik, és állandó tagjai az ENSZ Biztonsági Tanácsának. "Európának csak akkor lesz súlya nemzetközi téren, ha Nagy-Britannia és Franciaország együttműködik" - állítja Patten, aki szerint ha a mostani megpróbáltatások időszaka után egyáltalán rendbe lehet még hozni a dolgokat, azt is ennek a két országnak kell megtennie.

A biztos is elismeri ugyanakkor, hogy "útelágazáshoz érkeztünk, ahol a választási lehetőségek nagyon világosak. Vagy arra a következtetésre jutunk, hogy a XXI. század problémáit csak egyetlen módon lehet kezelni, nevezetesen úgy, hogy visszatérünk a XIX. század módszereihez, amelyek a nemzeti szuverenitáson, a nemzeti érdekeken és a hatalmi viszonyokon alapultak." A másik lehetőség az, hogy "ismét összerakjuk azokat a darabokra tört intézményi elemeket, amelyeket az ENSZ-ben lezajlott kemény összetűzés hagyott hátra".

Patten nem volt hajlandó részletesebben kifejteni, hogyan képzeli ezt, de úgy vélekedett, hogy a nemzetközi terrorizmustól kezdve a tömegpusztító fegyverek ellenőrzés alatt tartásáig egy sor probléma csakis a többoldalú intézmények újjáélesztésével és megerősítésével kezelhető.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!