Bukaresti sajtóértekezletén a román diplomácia vezetője bejelentette, hogy utasította Románia budapesti nagykövetségét: kérjenek tisztázást a magyar illetékesektől Juhász Endre integrációs ügyekben felelős tárca nélküli miniszter brüsszeli kijelentéseit illetően. Hozzátette, reméli, hogy telefonon Kovács László magyar külügyminiszterrel is beszélhet a kérdésről.
Mircea Geoana szerint az a válasz, amelyet a bukaresti és brüsszeli illetékesek adtak a magyar felvetésre, egyértelmű: a csatlakozási tárgyalások az EU 15 tagállamával folynak, s a már lezárt tárgyalási fejezeteket nem fogják újra megnyitni.
Ha a magyar illetékesek azt kérik, hogy tájékoztassák őket a Romániával folytatott csatlakozási tárgyalások eredményeiről, akkor nincs semmilyen probléma, de ha valaki a lezárt fejezetek újranyitására gondol, egészen másként áll az ügy - mondta.
Lehet, hogy a szomszédos ország egyes politikusaiban az a nehezen elfojtható ösztön munkálkodik, hogy az EU 15 tagállamával folytatott tárgyalásaink érinthetik egyes közép-európai országok elsősorban gazdasági és kereskedelmi érdekeit. Megértem az aggodalmat, de ennek semmi köze a jelenlegi tárgyalási procedúrához, s ha most mindannyian a már letárgyalt fejezetek újranyitását kezdenénk szorgalmazni, azzal Pandora szelencéjét nyitnánk meg - fogalmazott.
Geoana megemlítette, hogy Románia is érdekelt a magyar csatlakozási tárgyalásokban, szeretné tudni, hogy mi történik majd a Közép-Európai Szabadkereskedelmi Megállapodással (CEFTA) a közép- és kelet-európai országok 2004-ben bekövetkező csatlakozása után, de ez nem jelenti azt, hogy joga lenne beavatkoznia azokba a tárgyalásokba, amelyeket az EU Magyarországgal és Lengyelországgal folytat a csatlakozásról.
Újságírói kérdésre válaszolva Geoana elmondta, hogy Kovács László múlt heti bukaresti látogatásán nem volt szó a magyar igényről, a magyar külügyminiszterrel csak annak módjáról beszéltek, hogy Magyarország milyen formában adhatja át tapasztalatait és láthatja el tanácsokkal Romániát a csatlakozási tárgyalásokat illetően.
Emlékeztetett arra, hogy a román-magyar kormányközi vegyes bizottságnak van egy integrációs szakbizottsága is, ebben folyt konzultáció az európai integráció kérdéséről. A konzultációk és a tárgyalások között viszont nagyon nagy a különbség - tette hozzá.