Szakértők a szavazást Koidzumi Dzsunicsiro miniszterelnök politikai győzelmeként értékelték, aki határozottan kiállt a békefenntartó műveletekben való japán részvétel mellett. A kormányfő szeretné Japán tekintélyét megerősíteni a nemzetközi porondon, és másfajta diplomáciát kíván folytatni, mint elődei tették az 1991-es öbölháború idején.
A parlamenti ellenzék bírálta a javaslatot, mondván, békefenntartó alakulatok Irakba küldése sértené Japán békealkotmányát, és veszélynek tenné ki a japán katonákat. Ellenzéki képviselők bizalmatlansági indítványt nyújtottak be péntek délelőtt a miniszterelnök ellen, hogy késleltessék a japán katonák Irakba küldéséről szóló törvény elfogadását, de manőverük meghiúsult.
A felsőház illetékes bizottságának ülésén a téma által keltett vita egy ponton kölcsönös pofozkodásba torkollott. A szavazáson végül 136 támogató vokssal, 102 ellenében a felsőház jóváhagyta a beterjesztést, az alsóház már a hónap elején elfogadta a törvénytervezetet. Az AP amerikai hírügynökség jelentése szerint az elfogadott törvény alapján a japán alakulatok kifejezetten nem harci segítséget nyújthatnak az iraki szövetséges alakulatoknak.
A törvény ezenkívül felhatalmazza a kormányt arra is, hogy csapatokat küldjön a világ más forrongó pontjaira is orvosi segítségnyújtás, helyreállítási munkálatok és közigazgatási tanácsadás céljából.